Dolar
6.7603
0.8217%
Euro
7.5969
1.273%
Altın
1699.71
-1.616%
Borsa
109111.34
0.9381%
G. Altın
368.474
-0.9821%
Bitcoin
64713.81
0.8105%
18ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 18 C
  Meclis'te Muharrem lokması verildi

  Meclis'te Muharrem lokması verildi

  HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker, Meclis tarihinde ilk kez Alevi kızılbaşların burada oruç açtığını söyledi.
  • 22.10.2015 - 23:14

  Meclis'te Muharrem lokması verildi

  meclis

  HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker, Muharrem ayının 9. günü Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Alevi dernekleri, Alevi Federasyonları ve Alevi sivil toplum kuruluşlarına Muharrem lokması verdi.

  MECLİS TARİHİNDE İLK KEZ

  Lokma öncesinde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker, meclis çatısı altında ilk kez meclis tarihinde Alevi kızılbaşlar, kendi inanç önderleri ile kendi erkanları ile ilk defa oruç açtıklarını söyledi.

  Meclis'te Muharrem lokması verildi

  Aynı zamanda Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı da olan Turgut Öker’in Muharrem lokması, TBMM’deki Milletvekilleri lokantasında gerçekleşti.

  İftara HDP İstanbul Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder, Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ailesi, Alevi dernekleri, Alevi Federasyonları ve Alevi sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

  "MECLİS TARİHİNDE İLK KEZ ALEVİ KIZILBAŞLAR BURADA ORUÇ AÇTI"

  Lokma öncesinde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker, meclis çatısı altında ilk kez meclis tarihinde Alevi kızılbaşlar, kendi inanç önderleri ile kendi erkanları ile ilk defa oruç açtıklarını söyledi.

  Öker konuşmasında şunları söyledi:

  “Canlarla bir arada ilk defa oruç açımını gerçekleştiriyorlar. Biz bugün burada bunu gerçekleştirirken cemevlerimiz ibadethane olarak görülmüyor. Büyük özlemlerle son yıllarda cemevlerimize kavuşmuş olmamıza rağmen hukuki olarak, anayasa olarak cemevlerimiz ibadethane değil. Bir bekçi bile bir düdük çalarak cemevlerimizi kapatabilir. O kapsamda bizim bugünkü oruç açımımız tarih boyunca matemimizin Kerbela’dan günümüze insanlık uğruna bedel ödeyenleri anımsama olduğu gibi diğer taraftan da bir yasağa dikkat çekmek amacıyla bugün buradayız. Biz her anlamda farklılıkları zenginlik olarak kabul eden farklılıklara saygı duyan bir öğretinin mensupları olarak bunun bir ön açıcı olmasını diliyoruz.”

  SIRRI SÜREYYA ÖNDER'İN KONUŞMASI

  HDP İstanbul Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder de 13 yıldır Alevilere verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyledi.

  “Bu ülkenin barış macerası eşitlik özgürlük macerasında biz dilleri barış diyen kim olursa olsun bütün benliğimizle seferber olduk” diyen Önder, “Onlar bir adım geldilerse biz on adım gitmeye gayret ettik. Niyet okumayı tercih etmedik yüreğimizi elimize aldık. Barış diyen eşitlik diyen özgürlük diyen herkesin davetine icabet ettik gereğini yaptık. Fakat ne hikmetse ve acı ki her seferinde o diller ve o gözler diyalektiği karşımıza çıktı. Bir Muaviye zihniyeti hayatın her alanının kuşattı kuşatmaya da devam ediyor. Alevilere 13 yıldır verdiğiniz sözlerin hangisini yerine getirdiniz? Bunlar silaha mı sarılmıştı? Yasın üzülmeden, dövünmeden daha kıymetli bir tarafı vardır; o da hatırlamaktır Çünkü egemenler bir ulusu bir halkı bir inancı bir kesimi katletmek istedikleri zaman ille topla tüfekle bunu yapmazlar bunu. Hafızayı sildiğiniz zaman insanı da silmiş olursunuz. Dolayısıyla bu son katliama dönük yaptıklarını bile görmek yeter. Bizim her yer Kerbela derken bundan muradımız Kerbela’daki itirazı, zulme boyun eğmemeyi sürekli akıllarda tutmaktı ama bunlar bu sözü gerçekten yanlış anladılar her yeri Kerbela ettiler” dedi.

  Konuşmaların ardından yapılan dua ile iftar yemeği yenildi. İftar yemeği olarak misafirlere yoğurt çorbası, etsiz taze fasülye, pilav, ayran, salata, meyve olarak da üzüm ve elma verildi. İftarda su içilmezken tuz da kullanılmadı. Yemek sırasında Türkan Akbıyık isimli sanatçı, Mersiye, Deyiş ve Duvaz-ı İmam olmak üzere 3’leme söyledi.

  Görüş Bildir