Euro
10.0607
0.22%
Dolar
8.2718
0%
Altın
488.12
-0.08%
Borsa
1.461
1.36%
Bitcoin
473.492
-1.95%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Meclis'te Yüce Divan oturumu başladı

  4 eski Bakan'ın Yüce Divan'a gönderilip gönderilmemesiyle ilgili TBMM'deki görüşmeler saat 15.00 itibarıyla başladı. Oylama akşam 20:20 itibariyle başladı.
  • 20.01.2015 - 15:38
  Meclis'te Yüce Divan oturumu başladı

  tbmm

  Meclis Soruşturma Komisyonu, 5 Ocak'ta eski bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a sevk edilmemesine karar vermişti.

  17-25 Aralık darbe girişimlerinde haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ortaya atılan 4 eski bakan için TBMM'deki görüşmeler saat 15.00 itibarıyla başladı. Nihai karar ise Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak gizli oylamayla belli olacak.

  OYLAMA BAŞLADI

  Meclis Genel Kurulu'nda haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiası bulunan 4 eski bakan hakkında yapılacak oylama başladı. Oylama her bakan için ayrı ayrı ve gizli yapılacak.

  ZAFER ÇAĞLAYAN YÜCE DİVAN'A SEVK EDİLMEYECEK

  İlk oylama toplantıya annesinin vefatı nedeniyle katılmayan Zafer Çağlayan için yapıldı. Oylama sonucu, Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan'a sevkedilmesini içeren önerge 264 oyla reddedildi.

  AYRINTILAR GELİYOR..

  OYLAMA NASIL OLACAK

  Milletvekilleri, il sırasına göre ve isimleri okundukça kabinlere girerek kendilerine verilen önergenin kabulü için beyaz (evet), reddi için kırmızı (hayır), çekimser için yeşil pulları zarfın içine koyacak ve kupalara atacak.

  -Gizli oylamada, üzerinde herhangi bir işaret bulunmayan farklı renklerdeki yuvarlak oy pusulaları kullanılacak.
  -Beyaz renkli pusula olumlu, yeşil renkli pusula çekimser, kırmızı renkli pusulu olumsuz oy anlamına geliyor.
  -Bu oy pusulaları kabinlerdeki kutulara atılacak. Bakanların Yüce Divan'a sevki yönünde karar için 276 oyun "beyaz" olması gerekiyor.

  YÜCE DİVAN İÇİN 276 OY GEREKİYOR

  Yüce Divan kararı çıkması için 276 milletvekilinin oyu gerekiyor. Bunun sağlanabilmesi için AK Parti'nin 53 fire vermesi lazım. Nitelikli çoğunluğun yakalanmaması durumunda, kabul oyları fazla olsa bile, Yüce Divan'a sevk gerçekleşmeyecek.

  BAKANLAR NEYLE SUÇLANIYOR

  Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na Muhalefet, Türk Ceza Kanunu (Tck) 204-Resmi belgede sahtecilik, Tck 252-Rüşvet

  Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler: TCK-204 Resmi belgede sahtecilik, TCK-255 Nüfuz ticareti, TCK-252 Rüşvet, TCK-285 Gizliliğin ihlali.

  Eski AB Bakanı Egemen Bağış: TCK-255 Nüfuz ticareti, Tck 252-Rüşvet.

  Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: TCK-255 Nüfuz ticareti, TCK-251 Görevi kötüye kullanma.

  YETERLİ DELİL BULUNMAMIŞTI

  Adları rüşvet ve yolsuzluk iddialarına karışan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında Meclis Genel Kurulu’na sunulan Soruşturma Komisyonu raporunda, "Yeterli şüphe oluşturan delil bulunmadığından Yüce Divan’a sevk edilmemelerine karar verildiği" belirtilmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir