Petrol
93.19
-5.05%
Euro
18.3538
-0.26%
Dolar
17.9607
0.16%
Altın
1.028
-1.07%
Borsa
2849
-0.53%
Bitcoin
435.711
-1.18%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Meclis'te yeni iç tüzük mesaisi başlıyor

  TBMM Başkanlığı iç tüzük teklifini hazırladı. Partiler 160 maddelik iç tüzüğü tartışacak.
  • 13.09.2017 - 15:39
  Meclis'te yeni iç tüzük mesaisi başlıyor

  Meclis te yeni iç tüzük mesaisi başlıyor #1

  TBMM Genel Kurulunda, AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan TBMM İçtüzüğü'nde Değişiklik Yapılmasına Dair İçtüzük Teklifi kabul edilmişti.

  TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meclis'in yeni dönemine başlamasının ardından 160 maddelik iç tüzük değişikliğinin partilere sunulanacağını açıkladı.

  Yeni iç tüzükte öne çıkan maddeler şunlar:

  FRAK YOK

  Genel Kurulu yöneten TBMM Başkanı ya da başkanvekillerinin frak giyme zorunluluğu kalkacak, koyu renk elbise giyebilecekler. Milletvekillerinin oylama öncesinde yoklama talebine sınırlama getiriyor. Buna göre milletvekilleri, sadece görüşmeye tabi tezkerelerin oylanması ile kanunların maddelerine geçilmesi ve tümünün oylanmasında yoklama isteyebilecek. Oturumu yöneten Başkan ve Divan üyeleri toplantı yeter sayısına dahil edilecek.

  5 DAKİKALIK SÖZ HAKKI KALDIRILIYOR

  Bir milletvekili veya bakana, "geçen birleşim tutanağında yer alan bir beyanını düzeltme" kapsamında tanınan 5 dakikalık söz hakkı kaldırılıyor. Milletvekili ya da bakan bu talebini Meclis Başkanlığına yazılı verecek. Usul tartışmalarında lehte ve aleyhte en çok ikişer kişiye tanınan 10'ar dakikalık söz hakkı, 3'er dakikaya inecek. Milletvekilleri, tasarı ve tekliflerin komisyonlara havalesine ilişkin oturumun başında yaptığı itirazı, bundan sonra yazılı olarak Meclis Başkanlığına iletecek. Değişiklik önergeleri aykırılık sırasına göre okunup işleme konulacak. Aynı mahiyetteki önergelerden en kısa olanı okunup, diğer önergelerin sadece imza sahipleri okunarak birlikte işleme alınacak.

  VEKİLLER DÖVİZ, PANKART GETİREMEYECEK

  TBMM'ye silahlı giren ve Genel Kurulun çalışma düzenini, huzurunu bozucu döviz, pankart ve benzeri materyali getiren, kullanan milletvekilleri, kınama alacak. Görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanına, TBMM'ye, TBMM Başkanına, Başkanlık Divanına, birleşimi yöneten başkanvekiline, milletvekiline, Türk milletinin tarihine ve ortak geçmişine, Anayasa'nın ilk 4 maddesinde çerçevesi çizilen anayasal düzene hakaret eden, söven, Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü esasında Anayasa'da düzenlenen idari yapısına aykırı tanımlamalar yapan milletvekili hakkında, Meclisten geçici çıkarma cezası uygulanacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir