Petrol
85.34
-2.11%
Euro
18.146
-0.06%
Dolar
18.4899
-0.09%
Altın
988.07
0.01%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
363.638
0.24%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Mehmet Ağar: Tayyip Bey son şans

  Mehmet Ağar: Tayyip Bey son şans

  Kürt sorununa Mehmet Ağar yorumu: Tayyip Bey son şans
  • 20.03.2012 - 09:16

  Mehmet Ağar: Tayyip Bey son şans #1

  Bürokrat olduğu dönemde şahin kanatta yer almıştı. Kürt sorununun çözümünde sert politikalar izlendiği günlerdi. Siyaset yaparken ve genel başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ise 'barışçıl çözüm'den yana tavır takındı. Hem de açık açık. 'Düz ovada siyaset' yaklaşımını cesurca ortaya koydu. 

  İsmail Küçükkaya, Akşam gazetesindeki köşesinde bugün Mehmet Ağar'a yer verdi. Ağar'ın Kürt sorununa ilişkin sözlerini aktaran Küçükkaya, Ağar'ın konuya ilişkin olarak "Tayyip Bey, Kürt sorununun çözümü için devletin son şansı." dediğini söyledi

  3 AY ÖNCEKİ SOHBET

  Pazar günü 'erken Nevruz kutlaması' bahanesiyle sahneye konulmak istenen provokasyonla ilgili yazımı yazarken Ağar'la yaptığımız bir sohbeti hatırladım. Üç ay kadar önceydi. Aramızda uzun ve samimi bir konuşma geçmişti. Onun bir bölümünü burada aktaracağım.

  TÜRKİYE KÜRTLERE YÜKSEK YAŞAM KALİTESİ SAĞLAMAK ZORUNDA

  Türkiye, kendi Kürt nüfusuna bütün bölgedeki ülkelere göre çok daha rahat, huzurlu, refah içinde ve mutlaka demokratik standartları yüksek bir yaşam kalitesi sağlamak zorunda. Bu, özellikle Kuzey Irak'taki gelişmelere bağlı olarak önümüzdeki 20-25 yılın perspektifi açısından hayati önem taşıyor. Takvim, Kürt sorununun uluslararası hale gelmesinden önceki son döneme işaret ediyor. İşte bu nedenle, yeni açılım politikaları ve demokratikleşme hazırlıkları yürütülüyor.
  Şimdi, bu büyük fotoğraf ışığında Mehmet Ağar'ın sözlerine gelelim...

  TAYYİP BEY SON ŞANS

  'Tayyip Bey, Kürt sorununun çözümü için devletin son şansı. Bölgede çok seviliyor. Kişilik ve kimlik özellikleri nedeniyle bölge halkı çok güveniyor, samimi buluyor. Bir şey daha var. Batıdaki Kürtler. İstanbul, Ankara, Antalya gibi büyük şehirlerde veya batıdaki küçük illerde ve ilçelerde yaşayan Kürtler arasında çok popüler. O kesim zaten mutlak entegrasyondan yana. Devlet, elindeki bu son kozu iyi kullanmalı. Bütün gücüyle Kürt sorununa çözüm arayışında Başbakan'ın yanında yer almalı. Bu, her türlü siyasi pozisyondan daha önemlidir. Memleketin bekasıyla ilgilidir.'


  Görüş Bildir