Mehmet Ali Şahin'den İstiklal Marşı çıkışı

Mehmet Ali Şahin'den İstiklal Marşı çıkışı

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, partisinin Karabük İl Başkanlığı'nın Öğretmenevi'ndeki bayramlaşma programında saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından yaptığı konuşmada, İstiklal Marşı'nın okunacağı yerlerin yasa ve yönetmelikle belirlendiğini, buna göre hareket edilmesinin doğru olacağını söyledi.

"İSTİKLAL MARŞI'NIN DEĞERİ DÜŞÜYOR"

İstiklal Marşı'nın her yerde okunmasının değerini azaltacağını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

''Her toplantımızda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'na gerek yok. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı resmi içerikli toplantılarda ancak kullanılabilir. Bu bir bayramlaşmadır, burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı'na gerek yok, bu onları değersiz gördüğüm için değil, değerli gördüğüm içindir. Amatörden tutunuz da Süper Lig'deki maçlara kadar karşılaşmalardan önce İstiklal Marşı okunuyor. İstiklal Marşı milli marşımızdır ancak milli maçlarda okunur. Bu gelenek ne zaman başladı bilemiyorum. Benim Spor Bakanı olduğum dönemde de vardı. Hatta bir ara bunu kaldırmayı bile düşündük ama o zamanki atmosfer o kadar farklıydı ki birtakım beklemediğimiz eleştirilere yol açar diye cesaret edememiştik. Mesela bizim il danışma meclisinde de saygı duruşu ve İstiklal Marş'ı var. Bu da bizim parti içi bir toplantımızdır, burada da okunmasına gerek yoktur.''

"BENİ MİLLETVEKİLİ OLARAK TAKDİM EDİN"

Şahin, her zaman kendisini ''TBMM başkanı'' diye takdim ettiklerini, kendisinin şu anda TBMM Başkanı olmadığını ifade ederek, ''Ben AK Parti Karabük Milletvekiliyim. Evet birçok makamlarda bulundum. Başbakan Yardımcılığı yaptım, bakanlık yaptım, Meclis Başkanlığı yaptım ama benim için en değerli makam milletimizin gönlündeki makamdır ve dolayısıyla sizin vekilliniz olmayı hiçbir şeye değişmem. Lütfen beni Karabük Milletvekili olarak takdim edin'' diye konuştu.