Mehmet Şimşek, ikinci çeyrekteki büyüme rakamlarını değerlendirdi
ensonhaber.com

Türkiye'nin büyüme rakamlarındaki istikrarlı yükseliş sürüyor.

Son olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye'nin ekonomide büyüme verilerini paylaştı.

Buna göre Türkiye ekonomisi 2023 yılının ikinci çeyreğinde 3,8 büyümeye ulaştı.

Açıklanan büyüme rakamının ardından Hazine ve Bakanı Mehmet Şimşek'ten bir değerlendirme geldi.

'Uygulanan politikaların olumlu etkisi'

Şimşek, uygulanan ekonomi politikalarının makro finansal istikrar üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekti.

Şimşek ayrıca, küresel koşullar ve depreme rağmen güçlü büyümenin devam ettiğini belirtti.

"Hedefimiz büyümenin güçlü, dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcı olması"

Hedefin büyümenin güçlü, dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcı olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Şimşek, "Hedefimiz büyümenin güçlü, dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcı olması." dedi.

Bakan Mehmet Şimşek'in ifadeleri şu şekilde:

"Daralan küresel ticaret ve deprem felaketinin ekonomik etkilerine rağmen büyüme performansı devam etti"

"TÜİK tarafından bugün açıklanan GSYH verilerine göre; Türkiye ekonomisi 2023 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre reel yüzde 3,8 büyürken, mevsimsel düzeltilmiş GSYH büyümesi bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,5 olmuştur. Sıkı küresel finansal koşullar ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 daralan küresel ticarette rağmen deprem felaketinin ekonomik etkilerini telafi etmeye çalıştığımız yılın ikinci çeyreğinde ekonomimiz güçlü büyüme performansına devam etmiştir. Küresel aktivitedeki zayıflamayla reel ihracatta düşüş devam ederken; güçlü iç talebe bağlı olarak ithalat artışını sürdürmüştür. Böylece net dış talep büyümeyi sınırlandırmıştır.

"Uyguladığımız politikaların makro finansal istikrar üzerindeki olumlu etkilerini görmeye başladık"

Öte yandan ekonominin üretken kapasitesinin artırılması açısından önem arz eden yatırım harcamaları yüzde 5,1 artmıştır. Hedefimiz büyümenin güçlü olmasının yanı sıra, aynı zamanda dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcı olmasıdır. İç ve dış talep dengesinin yeniden tesisi için tedbirler almaya ve uygulamaya devam ediyoruz. Kaynakların tüketimden çok; yatırım, istihdam, üretim ve ihracata aktarılmasını önceliklendiriyoruz. Bu tedbirler neticesinde ekonomimizin dış şoklara karşı kırılganlığını azaltmayı hedefliyoruz. Şeffaf, tutarlı ve uluslararası normlara uygun politikalar sayesinde güvenin temin edilmesi ile öngörülebilirlik artırılacaktır. Öngörülebilirlik, sürdürülebilir büyümenin sağlanması için gereken yatırım ve istihdam artışında kritik önem taşımaktadır. Uyguladığımız politikaların makro finansal istikrar üzerindeki olumlu etkilerini görmeye başladık. Bu etkilerin kalıcı olması ve istikrarın sağlanması için gereken adımları atmaya devam edeceğiz. Dengeli ve sürdürülebilir büyüme ile sağlanacak refah artışının toplumun tüm kesimleri tarafından adil paylaşılması önceliğimizdir."