Angela Merkel'in Türkiye ziyareti

Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulunan Merkel, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Almanya Başbakanı Merkel, deftere şunları yazdı:

"AVRUPA'YA GİDEN YOLUN MİMARI"

"Türk ve Alman halkları arasındaki özel dostluk ruhu içinde, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin Ata’sı ve Avrupa’ya giden yolun mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına, derin saygılarımla."

Angela Merkel'in Türkiye ziyareti

Daha sonra Başbakan Davutoğlu, Mekel ile kameraların karşısına geçerek bir basın açıklaması yaptı.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Halep'e dönük olan bu gayriinsani saldırı bir an önce bitmelidir. Sınırımıza yakın bir bölgede 30 bine yakın Suriyeli birikmiş durumda. Halep fiilen bir kuşatma altına alınmaya çalışılıyor. Halep'teki Suriyeli siviller için yeni bir trajedi söz konusu. Avrupa'dan Türkiye'ye verilecek, Suriyeli mülteciler için kullanılacak olan 3 milyar euro ile ilgili uygulamalara en kısa zamanda başlanacak. Suriye halkı için Almanya ve Avrupa ile birlikte çalışacağız.

Davutoğlu: 10 başlıkta anlaştık VİDEO

10 BAŞLIKTA ANLAŞTIK

10 önemli başlıkta Almanya ile ortak hareket etme konusunda anlaştık. AFAD ve Almanya yardım kuruluşunun şu an Türkiye sınırındaki Suriyeli mültecilere yardım etme noktasında bir araya gelinecek. Bakanlar Kurulu'nda özel bir başlıkla ele almıştık. İnsan kaçakçılığının önüne geçmek için yoğun bir operasyon yapıyoruz. Sahte can yeleği üretenlere yönelik operasyonlarımız artarak devam ediyor. Almanya ve Türkiye Frontex'in daha yoğun çaılşması için çaba sarf edecek. Suriyeli mültecilerin acıları üzerinden istismar yapmak isteyenler var. Suriyeli olmamalarına rağmen mülteci olmamalarına rağmen bu hattı kullananlara yönelik adımlar atılacak. Suriyeli mültecilere yardım etmek için 3 milyar euronun kullanımı için adımlar atıldı. Suriye'den gelen mülteciler NATO'nun da gündeminde.

Merkel'in konuşmasından satır başları:

Suriye'de binlerce kişi Rus bombardımanına maruz kalıyor. Mülteci kampında kalanlara Almanya da yardım edecek. İnsan kaçakçılarına karşı işbirliği yapacağız.

Yasa dışı göçten bahsettik. Türkiye ve Yunanistan arasında böyle bir göç yaşanmakta. Emniyet güçleri arasında bir işbirliği olacaktır.

Merkel Anıtkabir'i ziyaret etti VİDEO