Petrol
111.97
-0.18%
Euro
17.3607
-0.16%
Dolar
16.6376
0.00%
Altın
973.97
0.10%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
336.354
-1.67%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Metil alkol ölüm saçıyor: 23 ölü

  Temmuz ayının başından bu yana Adana, Mersin, Niğde ve Osmaniye’de metil alkol zehirlenmesi sebebiyle 23 kişi hayatını kaybetti.
  • DHA
  • 29.07.2019 - 12:16
  • Güncelleme : 29.07.2019 - 12:16
  Metil alkol ölüm saçıyor: 23 ölü

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) tarafından yürütülen çalışmalarda; 2019 yılının ilk 6 ayında 17 bin 234 litre kaçak içki, 95 bin 859 adet içki şişesi, 4 milyon 683 bin 672 adet etiket ve toplamda 439 bin 912 TAPDK bandrolü ve yabancı bandrol ele geçirildi.

  39 KİŞİ TUTUKLANDI

  Yapılan çalışmalarda ise 167 şüpheli yakalandı. Şüphelilerden 15’i yabancı uyruklu olmak üzere 39 kişi tutuklandı.

  YAZ AYLARINDA ZEHİRLENMELER ARTIYOR

  Özellikle yaz aylarında artış gösteren zehirlenmeler, yasal olmayan yöntemlerle üretilen metil alkol içerikli sahte içkiler sebebiyle yaşanıyor. Odun talaşının distile edilmesi ile elde edilen metil alkol, daha çok endüstride boya inceltici, teksir makine sıvısı, antifriz, cam temizleyici gibi maddelerin yapımında kullanılıyor.

  Metil alkol ölüm saçıyor: 23 ölü #1

  AYIRT ETME İHTİMALİ YOK

  Uzmanlar, sayının bu kadar artmasının ve ani ölümle sonuçlanmasının sebebinin metil alkolün herhangi bir şekilde ayırt edilememesindan kaynaklandığını belirtiyor.

  "BEN İÇTİĞİMİ ANLARIM" DEMEYİN

  Metil alkolün son derece zehirli, ölümcül bir madde olduğunu aktaran Prof. Dr. Ahmet Aydın, "Alkolün etkisi ister etil, ister metil olsun bir sarhoşlukla başlar. Derecesine ve içtiği içkinin miktarına göre artan şekilde sarhoşluk devam eder. Etil alkol içildiği zaman kişi, sarhoşluk yaşar ve geçer. Fakat içerisinde metil alkol bulunan bir içki içildiği zaman kişide yaptığı etkiler, zehirlenme belirtilerine götürür. İlk olarak kişi içki içmeye başladıktan sonraki sarhoşlukla beraber görme bulanıklığı meydana gelir. İnsanlar sarhoşken de bulanık görmeye başlar. Bu bulanıklığın içindeki sahte içkinden mi, yoksa alkolden mi kaynaklandığını bilemez. Dolayısıyla kişinin 'ben içttiğimi anlarım' deme ihtimali yoktur. Asıl tehlike burada işte, fark etme ihtimali yok. Zaten fark edildiği anda da iş işten geçmiş oluyor.” diye konuştu.

  Metil alkol ölüm saçıyor: 23 ölü #2

  DEM MİKTARI BİLE ÖLÜM İÇİN YETERLİ

  Laboratuvar ortamında test edilip onaylanmamış hiçbir alkolün garantisi olmadığı gibi metil alkol koku, renk, tat gibi fiziki özelliklerinden de ayırt edilemediğini vurgulayan Aydın, metil alkol safının bir çay bardağının dem miktarı kadar içilmesinin bile ölüme kadar götürdüğünü dile getirdi.

  KUSMAK ÇÖZÜM DEĞİL

  Kişilerin metil alkol zehirlenmesi yaşadıklarını anladıkları anda derhal bir sağlık kuruluşuna gitmesini tavsiye eden Prof. Dr. Aydın, “Bu durumu ilk olarak masada fark ettiklerinde derhal bir sağlık kuruluşuna gitmeleri lazım. Kusma ile bir değişiklik olmaz. Çünkü içki artık kana karışmış durumda. Alkolün mideden kana karışması çok hızlı, bu yüzden kusma ile bir değişiklik olmaz. Kana karışan bir maddenin kendilerinin yapacağı müdahale ile çözümü olmaz.” diye konuştu.

  Metil alkol ölüm saçıyor: 23 ölü #3

  PANZEHİR VAR

  Prof. Dr. Aydın, metil alkol zehirlenmesinde erken teşhisin hayat kurtardığını ve panzehrinin bulunduğunu ifade etti.

  Metil alkol ölüm saçıyor: 23 ölü #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir