Mevlüt Çavuşoğlu: Ticaret hacmimiz salgına rağmen arttı
AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere Moldova'ya gitti.

Bakan Çavuşoğlu, Moldova Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Nicu Popescu ile heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi.

"TİCARET HACMİMİZ SALGINA RAĞMEN ARTTI"

İki isim, başkent Kişinev'de yaptığı baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasında Moldova ile ilişkilerin ortak kültürel ve tarihi bağlara dayandığını vurgulayan ve salgın sürecinde artan ticaret hacmine değinen Bakan Çavuşoğlu, "Ticaret hacmimiz salgına rağmen arttı. Her geçen gün 1 milyar dolar hedefimize daha da yaklaşıyoruz. " dedi.

TÜRK ŞİRKETLERİNE MOLDOVA'DA YATIRIM ÇAĞRISI

Çavuşoğlu, "Firmalarımızın Moldova'da büyük ölçekli projelere imza atmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz ve Türk şirketlerini Moldova'da daha fazla yatırım yapmaları için teşvik ediyoruz." ifadesini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu: Ticaret hacmimiz salgına rağmen arttı VİDEO

MOLDOVALI TURİSTLERİN EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ ÜLKE TÜRKİYE

İki ülke vatandaşlarının pasaportsuz kimlikle seyahat edebilmesiyle turizm alanındaki ilişkilerin de her yıl güçlendiğini belirten Çavuşoğlu, hem geçen yıl hem de bu yıl Moldovalı turistlerin en çok tercih ettiği ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Gelecek yıl diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30'uncu yılını kutlayacaklarını kaydeden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

ORTAK ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK

"Gelecek yıl ortak bazı etkinlikler düzenleme konusunda mutabık kaldık. Moldova’da seçim süreçleri de tamamlandı. Moldova’nın istikrarı ve ekonomik kalkınması bizim de her zaman önceliğimizdir. Moldova ile ilişkilerimiz siyaset üstüdür. Yeni hükümetle stratejik ortaklığımızı derinleştirmek için birlikte çalıştıracağız.

Mevlüt Çavuşoğlu: Ticaret hacmimiz salgına rağmen arttı

İSTİŞARE PLANI İMZALANDI

Bugün Nicu ile ilişkilerimizi farklı alanlarda nasıl geliştirebileceğimizi ele aldık. Gelecek sene Türkiye-Moldova Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konsey Toplantısı’nı Moldova’da gerçekleştirmek istiyoruz. Biraz önce dostum Nicu ile bakanlıklarımız arasında koordinasyonu artıracak istişare planını imzaladık. Sadece ikili ilişkilerimizi değil bölgesel ve küresel konuları da istişare edeceğiz."

Çavuşoğlu, koronavirüs salgınına rağmen geçen sene Türkiye’nin Komrat Başkonsolosluğu'nun ve Moldova’nın Alanya Fahri Konsolosluğu'nun açılışını yaptıklarını anımsatarak bugünkü görüşmelerinde mevkidaşı Nicu’ya Türkiye’nin Moldova’nın Belts bölgesinde de fahri konsolosluk açmak istediğini söylediğini aktardı.

MOLDOVA'NIN EGEMENLİK VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE VURGU

Moldova’nın ayrılmaz bir parçası olan Gagauz Özerk Yeri'nin Türkiye ile Moldova'nın ilişkilerine güç katan bir dostluk köprüsü olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Kişinev ve Komrat arasında diyalog ve iş birliğinin muhafaza edilmesi hem Moldova’nın hem de bölgenin refah ve istikrarı için önemlidir. Özerkliğin işlerlik kazanmasına ilişkin yasal düzenlenmeleri Moldova gerçekleştirdi ve bunu takdirle karşılıyoruz. Her zaman vurguluyoruz, Moldova’nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne desteğimiz tamdır. Transnistria (Transdinyester) ihtilafının da yine Moldova’nın toprak bütünlüğü içerisinde barışçıl yollarla çözülmesi için desteğimizi bir kez daha vurgulamak isterim."

Mevlüt Çavuşoğlu: Ticaret hacmimiz salgına rağmen arttı

EHLİYETLER VE AŞI SERTİFİKALARININ KARŞILIKLI TANINMASI GÜNDEMDE

Çavuşoğlu, salgın döneminde iki ülke arasındaki dayanışmanın herkes tarafından görüldüğünü vurgulayarak, "Bugün aşı sertifikalarının karşılıklı tanınması konusunda da gerekli adımları atma konusunda mutabık kaldık. Bugün Nicu'ya eğer Moldova'nın ihtiyacı olursa ilave aşı da gönderebileceğimizi söyledim." diye konuştu.

"KALKINMA PROJELERİNİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Ehliyetlerin karşılıklı tanınması anlaşmasının şu anda TBMM Dış İlişkiler Komisyonunun gündeminde olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Moldova'nın bağımsızlığından bu yana kalkınma yardımlarımızı özellikle TİKA aracılığıyla sürdürüyoruz. Bundan sonraki süreçte de Moldova'nın her yerinde kalkınma projelerini desteklemeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Nicu'yu Antalya Diplomasi Forumunda ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Moldova'ya Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı için gelmek istediğini söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu: Ticaret hacmimiz salgına rağmen arttı

POPESCU'NUN AÇIKLAMASI

Mevlüt Çavuşoğlu ile en son eylül ayında New York'ta bir araya geldiğini hatırlatan Popescu, bugün yapılan heyetler arası ve baş başa görüşmede ikili ticari, ekonomik ve yatırım alanları ile bakanlıklar arası diyalog ve iş birliğinin ele alındığını anlattı.

Basın toplantısı öncesi imzalanan Türkiye ile Moldova Dışişleri Bakanlıkları Arasında 2022-2023 Yıllarına İlişkin İstişare Planı belgesine değinen Popescu, bu planın siyasi diyalog, konsolosluklar ve bakanlıklar arası ilişkilerde atılacak adımları belirlediğini söyledi.

İKİ ÜLKE ARASINDA KİMLİKLE SEYAHAT YAPILIYOR

Popescu, iki ülke arasında kimlikle seyahat yapıldığını belirterek, "Diplomasinin amacı vatandaşlara hizmet etmektir. Bu bağlamda vatandaşlarımız sadece kimlikle seyahat edebiliyorlar. Tabii ki bir sonraki gelişmelere de çok önem veriyoruz. Bu bağlamda sürücü belgelerinin karşılıklı tanınmasına ilişkin anlaşmaların uygulamaya konulması, roaming ücretinin azaltılması konusunda anlaştık." dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu: Ticaret hacmimiz salgına rağmen arttı

"TÜRKİYE, MOLDOVA EKONOMİSİ İÇİN KİLİT BİR NOKTADA"

İki ülke arasında yaz dönemindeki tatillerin de teşvik edildiğini kaydeden Popescu, "Türkiye, Moldova ekonomisi için kilit bir noktada yer almaktadır. Ticari ortaklarımız arasında dördüncü sırada yer almaktadır. Moldova'da 1100'den fazla Türk şirketi var. Bu durum ekonomik iş birliğimizin çok yüksek düzeyde olduğunun göstergesidir. Ancak daha büyük amaçlarımız var." diye konuştu.

"TAKVİM BELİRLEDİK"

Popescu, ülkedeki Türk işletmelerinin özellikle gıda sektöründe başarı hikayelerinin bulunduğunu belirterek, "Ekonomik ilişkilerimizi ikili serbest ticaret anlaşmasıyla derinleştirmek isteriz. Bu anlaşmanın getirdiği olanaklardan da faydalanmak isteriz. Bunun için hükümetler arasında görüşmeler için bir takvim belirledik." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN AŞI BAĞIŞLARI

Türkiye'ye koronavirüs salgını döneminde verdiği destekten dolayı teşekkür eden Popescu, "Türkiye, Moldova için birtakım bağışlarda bulundu. Koruyucu ekipmanlar ve aşılar gönderdi. Türkiye'nin yaptığı aşı bağışlarından Transdinyester bölgesine de ayırdık. Türkiye'ye yaptığı yardımlardan dolayı kalpten teşekkür ederiz." dedi.

Görüşmede bölgedeki siyasi gelişmeler ve güvenlik konularının da ele alındığının altını çizen Popescu, "Transdinyester sorununun çözüm sürecini ele aldık. Tabii ki Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü gibi bölgesel platformlarda verdiğimiz ikili destekten de söz ettik." ifadelerini kullandı.

Popescu, konuşmasının sonunda Türkiye'ye Moldova'ya verdiği destekler için teşekkür etti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)