Euro
15.2756
-0.08%
Dolar
13.5839
-0.04%
Altın
794.9320
0.04%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
506.590
0.86%
-1ºC
İstanbul
Hafif kar -1 C
  MHP'den Kur'an'a el basarak yemin teklifi

  MHP'den Kur'an'a el basarak yemin teklifi

  KUR'AN'A EL BASARAK YEMİN EDİLSİN.. MHP'nin önerisine AK Parti'den itiraz: "Bu bir Hıristiyan geleneği.."
  • 08.11.2012 - 09:51

  MHP den Kur an a el basarak yemin teklifi #1

  TBMM'de üç partinin oluşturduğu Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda MHP'nin önerisine AK Parti karşı çıktı. MHP, uzlaşma komisyonuna Kur'an'a el basılarak yemin edilmesi önerisinde bulundu..

  KUR'AN'A EL BASARAK YEMİN TEKLİFİ

  MHP, yeni anayasa teklifinde yasama bölümüne ilişkin önerisini sundu. Öneride vekillerin 'kutsal kitap'a el basarak, "Demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma, anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti huzurunda, bütün mukaddesatım, namusum ve şerefim üzerine yemin ederim" şeklinde and içmesini teklif edildi. Ancak MHP'nin bu önerisi komisyonda destek görmedi.

  AK PARTİ'DEN İTİRAZ: "HIRİSTİYAN GELENEĞİ"

  MHP önerisinin Hristiyan geleneği olduğunu ileri süren AK Partili üyeler, "Kutsal kitaba el basarak yemin etmek Hıristiyan geleneği. Bizde böyle bir gelenek yok. Sadece 1928 Anayasası'na kadar 'Vallahi' denmiş. Ama kutsal kitaba yemin olmamış. Kaldı ki inançsız insanlar neye el basarak yemin edecek" diyerek, teklife karşı çıktı.

  MHP'nin teklifinde parlamenter demokrasinin devamı istenirken, başkanlık, yarı başkanlık, partili cumhurbaşkanlığı gibi tüm sistemlere kapı kapatıldı. Teröre bulaşan milletvekilinin dokunulmazlık kapsamı dışında tutulması da istendi.


  Görüş Bildir