Petrol
109.1
0.00%
Euro
17.5507
-1.55%
Dolar
16.6002
-1.68%
Altın
979.21
-1.30%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
351.725
-2.98%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  MHP'li Vural: Kürt meselesi siyasi bir meseledir

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Okulu toplantısında önemli açıklamalar yaptı
  • 05.02.2012 - 17:07
  MHP'li Vural: Kürt meselesi siyasi bir meseledir

  MHP li Vural: Kürt meselesi siyasi bir meseledir #1

  MHP'li Oktay Vural, "Kürt meselesi sosyolojik bir mesele değildir, siyasi bir meseledir. Bu yüzden Türkiye'de Kürt sorunu yoktur. Kürt açılımı siyasi bir oyundur" dedi.

  Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Okulu'nun Cumartesi günü gerçekleştirilen toplantısında konuşan Vural, Türkiye'de 'Milliyetçiyim' demenin suç haline geldiğini belirtti. 19 Mayıs bayramlarının kutlanmaması ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi konusunda yaşanan gelişmelerin, millet kavramını anlamsızlaştırma ve içini boşaltma çabalarının sonucu olduğunu ifade eden Vural, Kürt meselesine de değindi.

  BU ABD'DEKİ SİYAH-BEYAZ KAVGASI GİBİ OLUR

  Vural, "Önce sorunun varlığını kabul ettiriyorlar, sonra da çözüm bulmamız gerekir diyorlar. Eğer milleti etnik kimliğe göre tanımlayacaksanız bunun siyasal çözümü son derece açıktır. O zaman egemenliğin paylaşacaksın. Dolayısıyla sorunu Kürt meselesi olarak tanımlamak, aynı zamanda politik bir çözümü getirmenizi zorunlu kılar. Eğer bir sorun varsa, bu ABD'deki siyahi - beyaz kavgası gibi olur. Millet birbiriyle evleniyorsa, toplum içinde birlikte yaşıyorlarsa, aynı yerden alışveriş yapıyorlarsa, bu bir sorun olmadığını gösterir" dedi.

  BONOMO'YU ÖRNEK VERDİ

  Can Bonomo'nun açıklamalarından örnek veren Vural, Türklük kavramının kapsayıcı ve kavrayıcı olduğunu belirtti. Bu coğrafyada yaşayan her etnik kültürünün bu milletin bir parçası olduğunu ifade eden Vural " Can Bonomo Yahudi'yim ama Türk'üm diyor. Dolayısıyla Ermeni, Rum ya da diğerleri farketmez, bu milletin ortak değerleri, milli kimliğini dikkate aldığımız zaman, kendini bu millete mensubiyet duygusuyla bağlı hissedenlerin hepsini dışlamayan, kapsayan bir kavramdır" dedi.

  GEÇEN DÖNEM BİR TANE VARDI İKİYE ÇIKARDIK

  MHP'deki kadın milletvekili sayısının az olduğu yönündeki eleştirilere de yanıt veren Vural'ın "Haksızlık yapmayın. Önceki dönemde bir milletvekilimiz vardı, bu dönem ikiye çıkarttık" demesi üzerine salonda gülüşmeler oldu. Vural sözlerini şöyle sürdürdü: 'Kadın siyasetçi sayısı fazla olsaydı, bugün kadın erkek eşitsizliği açısında 148. sırada olan bir ülke olduğumuz gerçeğini ortadan kaldırır mıydı? Mesele sayıyı arttırmak değil, mesele kadınlarımızın her alanda daha fazla güçlenmesini sağlamaktır. Ancak sosyolojik yapı içerisinde kadınlarımızın belli mekanizmalarda ekonomik ve sosyal yapıya katkılarının daha fazla olması engelleniyor. Bu yapıyı değiştirmemiz lazım" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir