Milli Savunma Bakanı'ndan afet şehidi açıklaması

Milli Savunma Bakanı'ndan afet şehidi açıklaması

Afyonkarahisar'daki patlamada şehit düşen askerlerin 'Dağal Afet Şehidi' olarak tanımlanması şehit ailelerinin tepkisini çekmişti. Başbakan Erdoğan da konuyla ilgili olarak 'Yanlış anlaşılma var, gereken yapılacak' demişti.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 'doğal afet şehidi' tanımlamasıyla ilgili olarak mevzuat çalışması başlattıklarını kaydetti.

"AFET ŞEHİDİ" AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanlığı, Afyonkarahisar patlamasında şehit düşen askerlerin durumu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, personelin şehitliğe defnedildiği belirtilerek, somut olayla birebir uygunluk göstermeyen mevzuatın değiştirilmesi için çalışmalara başlanıldığını duyurdu.

Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Bazı basın yayın organlarında 'doğal afet şehitleri' başlığı altında haber ve makaleler yer almıştır. Konu hakkında kamuoyunun doğru olarak bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur." denildi.

"MEVZUAT DEĞİŞİYOR"

TSK bünyesinde hayatını kaybeden personelin şehitliklere defin işlemleri, Milli Savunma Bakanlığı Şehitlik Yönergesi MSY 439-1 (a)'ya göre yürütüldüğünü bildiren Bakanlık açıklamasında, bir personelin şehitliğe defnedilmesi için ölüm sebepleri, yönergede 10 başlık altında toplandığına dikkat çekildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Afyonkarahisar'daki mühimmat patlaması neticesinde hayatını kaybeden personelin durumu K.K.K.'lığınca yapılan inceleme sonucunda, ilgili yönergenin 4. Maddesinin 'H' bendinde (Herhangi bir askeri tesis, kışla ve binanın vs. yangın, sel. Deprem, heyelan, çığ gibi doğal afetlere maruz kalaması nedeniyle ölenler) en yakın olduğu değerlendirilmiş ve personelimiz şehitliklere defnedilmiştir. Şehitliğe defnedilen personelimizin özlük hakları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, kendi ilgili mevzuatı kapsamında belirlenmektedir. Somut olayla bire bir uygunluk göstermediği de görülen mevzuatın değiştirilmesine yönelik çalışmalar başlatılmıştır."