Petrol
84.23
-1.57%
Euro
19.5767
-0.27%
Dolar
18.6398
0.03%
Altın
1.061
-1.47%
Borsa
4958
0.00%
Bitcoin
323.205
0.14%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C
  Mimar Sinan’ın hamamı için 2,5 milyon dolar isteniyor

  Mimar Sinan’ın hamamı için 2,5 milyon dolar isteniyor

  Tarihi Ayakapı Hamamı'nın içi, harabeye dönmüş bir şekilde oto bakım servisi olarak hizmet veriyor.
  • İHA
  • 25.11.2019 - 10:32

  İstanbul Balat'ta bulunan 1582 yılında 3. Murad'ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan Ayakapı Hamamı, satılık ilanı ile görenlerin dikkatini çekiyor.

  Hamamın son durumu, havadan çekilen görüntülerle gözler önüne serildi. 437 yıllık tarihi eser için istenen bedel ise 2,5 milyon dolar.

  Mimar Sinan’ın hamamı için 2,5 milyon dolar isteniyor #1

  Mimar Sinan’ın hamamı için 2,5 milyon dolar isteniyor ViDEO

  AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYOR

  Mimar Sinan’ın günümüze ulaşmış ve halen ayaktaki nadir eserlerinden biri olan Ayakapı Hamamı, 1947'de kereste deposu olarak kullanılmaya başlanmış. Kubbesinin ve duvarlarının bir bölümü yıkılmış olan tarihi hamam, yıllara meydan okurcasına ayakta durmaya çalışıyor.

  Mimar Sinan’ın hamamı için 2,5 milyon dolar isteniyor #2

  HAMAMIN BİR KISMINDA OTO BAKIM SERVİSİ VAR

  Hamamın içinin bir kısmı, bugün oto bakım servisi olarak hizmet veriliyor. Bir kısmı ise kereste deposu olarak kullanılıyor. Hamamın içerisinde beton bir yapı inşa edilmiş, ancak o da zamanla çürümeye yüz tutmuş. Hamamın bazı kısımlarında da çöp yığınları bulunuyor.

  Mimar Sinan’ın hamamı için 2,5 milyon dolar isteniyor #3

  İLANI GÖRENLER ŞAŞKINLIK YAŞIYOR

  Satılık hamam ilanını gören vatandaşlar ise şaşkınlıklarını dile getirdi. Birçok kişi, hamamın satılmasının doğru olmadıklarını ve restore edilmesi gerektiğini ifade etti. Çocukluğunun hamam çevresinde geçtiğini söyleyen Aslan Engin Altıpat, “Bence tarihi dokusu ile kalması lazım. Hamamın satılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ben çocukken arkadaşlarımla beraber, hamamı üstünde uçurtma uçuruyordum. Restore edilmesi gerekiyor.” dedi.

  Mimar Sinan’ın hamamı için 2,5 milyon dolar isteniyor #4

  "ETİK DEĞİL"

  Tarihi hamamın yakınında 10 yıldır esnaf olarak çalışan Seyfettin Balekoğlu, “Bu tarihin satılık olması normal ve etik değildir. Burayı alan zaten Anıtlar Kurulu ile karşılaşacak ve istediği gibi kullanamayacaktır. Burayı sadece hamam olarak işletebilirsiniz.” diye konuştu.

  Mimar Sinan’ın hamamı için 2,5 milyon dolar isteniyor #5

  "DEVLET ALSIN, RESTORE ETSİN"

  Turist rehberliği yapan Ensar İslamoğlu da “Otobüs ile geçerken asılan satılık ilanını görünce fark ettim. Hiç iyi karşılamıyorum, burasının satılmasını. Tarihi yerlere gösterilen önemin buraya da gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Restore edilip, halkımızın kullanımına sunulması gerekiyor. Devletin veya belediyenin para verip satın alması daha doğru olur.” şeklinde konuştu.

  Mimar Sinan’ın hamamı için 2,5 milyon dolar isteniyor #6

  "TARİHİMİZ SATILMASIN"

  Murat Onay ise “Satılmasını istemiyorum. Devletin burayı restore etmesi gerektiğini düşünüyorum. Tarihimizin satılmaması gerekiyor. Restorasyon yapılırsa, vatandaşlar ziyaret edebilir.” ifadelerini kullandı.

  Mimar Sinan’ın hamamı için 2,5 milyon dolar isteniyor #7


  Görüş Bildir