Euro
15.3956
0.40%
Dolar
13.5013
0.47%
Altın
788.5890
0.31%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
577.139
-1.15%
5ºC
İstanbul
Hafif yağmur 5 C
  MİT 20 ajanla Lübnan'da

  MİT 20 ajanla Lübnan'da

  Lübnan'da kaçırılan Türk için bölgeye giden 20 kişilik tim Ankara'dan operasyon emri bekliyor.
  • 18.08.2012 - 08:41

  MİT 20 ajanla Lübnan da #1

  MİT, 20 kişilik özel bir ekiple Lübnan'da... Hedef, Mikdat Aşireti'nin üyeleri tarafından kaçırılan Türk Aydın Tufan Tekin'i sağlıklı şekilde Türkiye'ye getirmek.

  Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Ortadoğu'da Mossad, CIA, MI6 ve diğer ülke istihbarat birimlerini şaşkına çevirmeye devam ediyor. Son zamanlarda yaptığı operasyonlarla adından söz ettiren MİT, Ankara'dan operasyon emri bekliyor.

  20 AJAN BÖLGEDE

  Takvim gazetesinde yer alan Mevlüt Yüksel'in haberinde, geçtiğimiz aylarda, Suriye'de aralarında Hollandalı ve İngiliz gazetecilerin de bulunduğu toplam 6 yabancı basın mensubunu, radikal bir grubun elinden kurtaran MİT, daha önce de AA muhabiri Sinan Gül'ü Esad'ın güçlerinden 'tereyağından kıl çeker' gibi aldığı daha önce yaşanan durumlara örnek olarak gösteriliyor. Şimdi Lübnan'da Mikdat Aşireti'nin kaçırdığı Türk Aydın Tufan Tekin'i kurtarmak için operasyonun startını veren MİT, 20 ajanı bölgeye gönderdi.

  CUMHURBAŞKANI DOĞRULADI

  Cuma namazını Yeniköy Merkez Camii'nde kılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çıkışta, "Suriye'de kaçırılan bazı Lübnanlılarla, Lübnan'da kaçırılan vatandaşımız arasında hiçbir ilişki yok. Aydın Tufan Tekin için istihbarat birimimiz devrede" dedi.

  Bu arada adının açıklanmasını istemeyen yetkililerden alınan bilgilere göre MİT, yaptığı istihbarat çalışması sonrası Aydın Tufan Tekin'in yerini belirledi.

  ANKARA'DAN EMİR BEKLENİYOR

  MİT ajanlarının, kaçırılan işadamının rehin tutulduğu yerde, Mikdat Aşireti üyelerinin her hareketlerini kontrol ettikleri ve bilgileri anında MİT Merkezi'ne ilettikleri öğrenildi. Ajanlarımız, Ankara'dan gelecek emri beklemeye başladı.

  İNGİLİZLER TESPİT AŞAMASINDAYKEN MİT OPERASYONU BİTİRDİ

  İngiliz gazeteci John Henry ve Hollandalı meslektaşı Jeroen Oerlemans geçen hafta kaçırıldı. Devreye giren MİT'in saha ajanları, müthiş bir operasyonla 2 gazeteciyi kurtarmıştı. İngiliz The Guardian gazetesi, operasyon hakkında şu yorumu yapmıştı: Türk istihbaratı, bölgede çok güçlü. MI6, kaçırılanların yerini saptamaya çalışırken, Türk istihbaratı operasyonu bitirmişti bile.


  Görüş Bildir