MİT'ten Aydınlık gazetesine suç duyurusu

MİT'ten Aydınlık gazetesine suç duyurusu

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Aydınlık gazetesinin 10-11 Ağustos tarihlerinde yayınladığı "İşte MİT'in yeni cemaat raporu" başlıklı haberi için, Ankara Adliyesi Suçüstü Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Başvuru dilekçesinde, gazetenin 'aşağılama, iftira ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarını işlediği belirtildi. Savcılık soruşturma başlatırken, gazete görevlileri Mehmet Bozkurt ve Serhan Bolluk ile muhtemel diğer sanıkların ifade için çağrılacağı kaydedildi.

AYDINLIK'IN HABERİ

Aydınlık gazetesinin haberinde, MİT'in 'cemaat' hakkında bir rapor hazırladığı, bu raporda Müsteşar Hakan Fidan'ın 'Başbakanlığa' hitabıyla başlayan bir sayfalık önyazısı bulunduğu ileri sürülmüştü. Haberde, "Başbakan Erdoğan'ın şifahi emirlerinin alınması üzerine 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren özel çalışma başlatıldığı, ilgili kurum ve bakanlıklar ile ortak program hazırlanarak araştırmaların yapıldığı" iddia edilmişti.

MİT'TEN VE AK PARTİ'DEN SERT TEPKİ

İddiaya hem AK Parti hem de MİT'ten sert tepki gelmişti. MİT'ten yapılan açıklamada, "İddialar tamamıyla hayal ürünü olup, teşkilatımızca hazırlanan böyle bir rapor bulunmamaktadır." denilmişti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de haberi, "Tamamen 28 Şubat'ın fişlemeci zihniyetine özlem duyanların bir kurgusudur." sözleriyle değerlendirmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi başdanışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan ise tepkisini şöyle dile getirmişti: "MİT'in Gülen hareketine yönelik dosya hazırladığı iddiaları ciddiyetten ve gerçeklikten tamamen uzaktır. Siyasi iktidarı, farklı gruplarla karşı karşıya getirme gayretlerinin yeni bir tezahürü olan bu tür haberler, habis bir niyeti ortaya koymaktadır."