Muammer Güler Nevruz'u böyle izledi

Muammer Güler Nevruz'u böyle izledi

Devletin zirvesi başta Diyarbakır olmak üzere Nevruz törenlerini özel görüntülerle Ankara'da saniye saniye izledi. İçişleri Bakanı Muammer Güler'e, Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu eşlik etti.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın silah bırakma çağrısını, 'Dil barış dilidir, uygulamayı görmek lazım' dedi.

"DİL BARIŞ DİLİDİR"

Güler, TBMM'ye gelişinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. ''Abdullah Öcalan'ın silahları bırakın çağrısını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Güler, ''Dil barış dilidir, uygulamayı görmek lazım. Bundan sonrasını göreceğiz tabi ki'' karşılığını verdi.

"ADLİ MERCİLER GEREĞİNİ YAPACAK"

Bir gazetecinin, ''Dün yaptığınız açıklamada, Diyarbakır'daki etkinlikte Öcalan posteri açılırsa suç teşkil eder demiştiniz'' sözleri üzerine de Güler, ''Adli merciler gereğini yapar'' dedi.

Muammer Güler Nevruz'u böyle izledi

"BAYRAĞIN OLMAMASI EKSİKLİKTİR"

Güler, Diyarbakır'daki Nevruz etkinliğinde Türk bayrağının bulunmamasına ilişkin, ''Türk bayrağının olmamasını ben de buradan nefretle kınıyorum. Türk bayrağının orada olmaması bir büyük eksikliktir'' dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda hükümet adına söz alan Güler, Nevruz Bayramı'nı kutladı. Güler, Nevruz Bayramı'nın Orta Asya'dan Balkanlar'a kadar uzanan geniş bir coğrafyada, baharın müjdecisi, bolluk ve bereketin sembolü olarak kutlandığını vurgulayarak, şunları kaydetti: ''Bu bayram, millet olarak binlerce yıldır, nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar yaşatılan en önemli ortak kültürel değerlerimizdendir. Bugün, dostluk ve kardeşliğin evrensel dilini yücelterek, şiddet ve nefretin dilini de bir kenara bırakarak, Nevruz'un huzur ve neşe içinde bir bayram havasında kutlanması, hepimizin ortak temennisidir.