Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
512.909
0.88%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C
  Müftü yardımcısı: Karısını düğünde oynatan deyyustur

  Müftü yardımcısı: Karısını düğünde oynatan deyyustur

  Cuma vaazında 'deyyus' polemiği
  • 18.08.2012 - 09:49

  Müftü yardımcısı: Karısını düğünde oynatan deyyustur #1

  Yozgat Müftü Yardımcısı Nasuf Yaylagül , Cuma vaazında, düğünlerde, eğlencelerde eşinin, kızının oyun oynamasına tepki göstermeyen ve sokakta kızlarla konuşan erkekleri 'deyyus' olarak yorumladı.

  Yozgat'ta önceki akşam hayırsever iş adamının iftar yemeğine katılan bir grup genci kovduğu gerekçesi ile protesto edilen İl Müftüsü Nuh Korkmaz'ın ardından dün de Cuma vaazında  ' deyyus ' polemiği ortaya çıktı.

  Habertürk'ün haberine göre, Yozgat Müftü Yardımcısı Nasuf Yaylagül , Ramazan ayının son Cuma günü Çapanoğlu Büyük Camii'de Cuma vaazı verdi. Vaaz merkezi sistemle kent genelindeki camilerde Cuma namazına katılan bütün cemaat tarafından dinlendi. 

  "SENİN EŞİNİN BAŞI NEDEN ÖRTÜLÜ OLMASIN"

  Vaazında, "Başbakanın kızı başı örtülü, cumhurbaşkanının eşi başı örtülü olacak, senin eşinin başı neden örtülü olmasın. Sen de başını örttüreceksin" diyen Müftü Yardımcısı Nasuf Yaylagül, eşini ve kızlarını düğünlerde oynatanları da ağır bir dille eleştirdi.

  "BUNUN ADI DEYYUSLUKTUR"

  Yaylagül, "Sen kızın, eşin oynarken bakacaksın, susacaksın. Lise Caddesi'nde kızlarla, oğlanlar bir araya gelmiş konuşuyorlar bunun adı deyyusluktur" diye konuştu.

  Yaylagül'ün hakarete varan vaazından rahatsız olan vatandaşlar İl Müftülüğü'nü arayarak şikayetlerini dile getirdi. Tepki gösteren vatandaşlar, "Müftü Yardımcısı Yaylagül vaazında Yozgatlı erkekleri deyyus olarak nitelendirdi. Bu ne Müslümanlığa, ne de ahlaka sığmaz" diyerek tepkide bulundu.

  MÜFTÜ KORKMAZ: GEREĞİNİ YAPACAĞIZ

  Yozgat Müftüsü Nuh Korkmaz , Müftü Yardımcısı Yaylagül'ün vaazıyla ilgili 'mantıksız bir açıklama' ifadesini kullandı. Korkmaz, "Okula giden bütün kız çocuklarının başı açık. Onların hepsi deyyus mu yani, olacak iş mi. Mantıksızlık. Kendini bilmeden konuşmuş. Biz gereğini yapacağız" açıklamasında bulundu.


  Görüş Bildir