Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
469.463
-2.20%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C
  Murat Bardakçı: Bombalı terörü bize Belçikalılar öğretti

  Murat Bardakçı: Bombalı terörü bize Belçikalılar öğretti

  Murat Bardakçı: Bu yazıyı 'Oh olsun Belçikalılar'a' gibi sapıkça bir düşünce ile kaleme almadım ama..
  • Haber Merkezi
  • 23.03.2016 - 13:50

  Murat Bardakçı: Bombalı terörü bize Belçikalılar öğretti #1

  Habertürk'ün tarihçi yazarı Murat Bardakçı, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen bombalı saldırısının ardından, Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşanan ilk bombalı saldırının bir Belçikalı’nın yaptığını hatırlattı.

  İşte o yazıdan bazı bölümler:

  Terör dün de Brüksel’i vurdu, kan gövdeyi götürdü. Bu yazıyı yazdığım sırada ölü sayısı otuzu geçmişti... İnsan hayatına kasteden, özellikle de masumları hedef alan saldırıların hiçbir şekilde hoş görülemeyeceğini ve mutlaka lânetlenmesi gerektiğini söylememe lüzum bile yok...

  BAZI GERÇEKLERİ HATIRLATMAKTA FAYDA VAR

  Dolayısı ile bu yazımı bu şekilde mütalâa edin, yani “Oh olsun Belçikalılar’a!” gibisinden sapıkça bir düşünce ile değil, bombalı terör konusunda bizi çok yakından alâkadar eden geçmişteki bir hadiseyi hatırlatmak maksadıyla kaleme aldığımı düşünün...

  İLK BOMBALI EYLEMLE, BELÇİKALILAR SAYESİNDE TANIŞTIK

  Biz, ilk bombalı terör eylemi ile, daha doğrusu eylemde bombalı araba kullanılması şeklindeki kalleşçe bir saldırı ile Belçika vasıtasıyla tanışmıştık! Türkiye’nin yaşadığı ilk bombalı terör İstanbul’da, 1905’in 21 Temmuz’unda sahnelenmiş, o gün patlayan bomba 26 masumun hayatına malolmuştu.

  HEDEFTE ABDÜLHAMİT VARDI

  Saldırının hedefi zamanın hükümdarı Sultan Abdülhamid, plânlayanlar Ermeni komitacılar ama bombayı imal edip yerleştiren, daha doğrusu saldırının taşeronluğunu yapan da Charles-Edouard Joris isminde Belçikalı bir anarşistti.

  26 ÖLÜ, 58 YARALI, 20 AT DA TELEF OLDU

  Günlerden cuma idi, zamanın hükümdarı Abdülhamid, Yıldız Camii’ne “cuma selâmlığına”, yani cuma namazına gitmişti. Caminin yanıbaşına bırakılan bir faytona yerleştirilmiş olan saatli bomba namazdan hemen sonra, hükümdarın geçmesine birkaç dakika kala patladı. Sultan Abdülhamid namaz çıkışında Şeyhülislâm ile ayaküstü konuşmaya dalması sayesinde saldırıdan yara bile almadan kurtuldu, kendi arabasına bindi, dizginleri eline aldı, saraya döndü ama patlamada 26 kişi ölmüş, 58 kişi yaralanmış ve 20 kadar at da telef olmuştu.

  YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir