Euro
15.4957
-0.35%
Dolar
13.6374
-0.36%
Altın
783.2
-0.21%
Borsa
2.005
0%
Bitcoin
698.941
-1.09%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Tarihin Arka Odası'nda Malazgirt'te Kürtler var mıydı tartışması

  Tarihin Arka Odası'nda Malazgirt'te Kürtler var mıydı tartışması

  Gazeteci yazar Murat Bardakçı, "Malazgirt savaşında Kürtler var mıydı" sorusuna kaynak kitapla yanıt verdi.
  • Özel Haber
  • 30.08.2015 - 02:38

  Tarihin Arka Odası nda Malazgirt te Kürtler var mıydı tartışması #1

  Habertürk televizyonunda yayınlanan Tarihin Arka Odası programında Malazgirt Savaşı ve dönemin olayları ele alındı.

  Programın konuğu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doçent Doktor Adnan Çevik, Türk Tarih Kurumu'nun çıkardığı "Mir'atü'z-zeman fi Tarihi'l-âyan'da Selçuklular" isimli derleme eserde, Alparslan'ın savaş arefesindeki meşhur konuşmasını aynı zamanda birliklerinde yer alan Kürt savaşçılarına da yaptığını belirtti.

  "MALAZGİRT'TE KÜRTLER VARDI, BU DA KAYNAĞI"

  Program sırasında "Malazgirt'te Kürtler yoktu" şeklinde ısrarla tweet atan takipçilere sinirlenen Murat Bardakçı, Kürtlerin ya da Ermenilerin adının yer aldığı bir çok tarihi eser zamanında sansürlenmesine tepki gösterek, "Bunu yapan profesöre rahmet okumam.. Hala Kürtlerin Malazgirt'te olduğunu iddia edenler diyor.. Alparslan'ın konuşmasının kaynağı da bu kitap, Kürtlerin Malazgirt'te olduğunun kaynağı da bu kitap.."

  Erhan Afyoncu da konuyla ilgili İdris-i Bitlis'in eseri Selimşahname'nin, bir dönem Kürtlerle ilgili kısımları nedeniyle basılmadığını ekledi.

  Ardından Adnan Çevik, Kürtlerin o dönem Selçukluların tebaası olduğunu, savaşa katılmalarının bir lütuftan ziyade bir zorunluluk teşkil ettiğini de vurguladı.

  Tarihin Arka Odası'nda Malazgirt'te Kürtler var mıydı tartışması

  Tarihin Arka Odası nda Malazgirt te Kürtler var mıydı tartışması #2

  MALAZGİRT'TE KÜRTLER'İN ROLÜ NEYDİ

  Malazgirt Savaşı'nda Kürtlerin rolüyle ilgili en önemli bilgi 13. yüzyıl yazarlarından Sıbt İbnü'l-Cevzi ismiyle tanınan Ebu'l-Muzaffer Yusuf'un "Mir'atü'z-zeman fi Tarihi'l-âyan" isimli eserinde şu şekilde geçer:

  "Az önce 10 bin Kürt de Sultan'a katılmıştı. Bununla beraber (sultan) Tanrı'dan sonra buyruğundaki 4 bin kişilik hassa askerine güveniyordu"

  Şam'da yaşayan Sıbt İbnü'l-Cevzi, Malazgirt'ten yaklaşık 180 yıl sonra tarihini kaleme almıştır. Sıbt, 11. yüzyılın ikinci yarısına ait bilgileri 1088'de ölen Garsunni'me'nin "Uyunü't-Tevârih" isimli eserinden almıştır.

  Malazgirt Savaşı'na katılan Kürtlerle ilgili bilgi muharebeden yaklaşık 260 yıl sonra Kenzü'd-Dürer ve Câmiü'l-Gurer isimli bir eser yazan Memlük tarihçisi İbnü'd-Devaddari'de de vardır. Kenzü'd-Dürer'de bu konu "Sultan Alparslan'a Kürtlerden ve sâir kavimlerden olmak üzere 10 bin kadar insan da katılmıştı." şeklinde geçer.

  Ortaçağ tarihçileri genellikle rakamları abartılı vermektedirler. Nitekim Sıbt, Selçuklu ordusunun tam sayısını vermezken Bizans ordusunu 400 bin kişi olarak vermektedir. İbnü'l-Kalanisi ise Bizans ordusunu 600 bin, Selçuklu ordusunu ise 400 bin kişi olarak zikreder.

  Orta Çağ'da bu büyüklükte ordular yoktur. Selçuklu ordusu muhtemelen en fazla 50 bin kişi civarındaydı ve Selçuklu'ya tâbi olduğu için Mervanoğulları'nın Malazgirt'e gönderdiği Kürt birlikleri de birkaç bin kişiydi. Ancak sayı ne olursa olsun su götürmez bir gerçek vardı ki Malazgirt Savaşı'nda Kürtler Türklerle birlikte savaşmışlardır."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir