AA

Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilerde yeni doğan sayısı ve doğurganlık hızının düşüşüne dikkat çekmişti.

Erdoğan, istatistiklerin endişe verici olduğunun altını çizerek sürecin Türkiye açısından varoluşsal bir tehdit ve felaket olduğunu söylemişti.

Geçen yılın doğum istatistiklerine vurgu yaptı: Endişe verici...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son yıllarda aileye yönelik tehditlerin giderek arttığını müşahede ediyoruz. Dünyanın birçok bölgesinde artık toplumlar yaşlanıyor. Yalnız yaşamayı tercih eden birey sayısı ve boşanma oranları artarken, evlilik oranları buna bağlı olarak hane başına düşen çocuk sayısı azalıyor. Evlilikler ve doğurganlık hızı azalırken tek ebeveynli ya da parçalanmış ailelerin sayısı günden güne çoğalıyor. 2023 yılı doğum istatistikleri endişe vericidir." demişti.

Destici nikah töreninde aynı konuya değindi

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili dikkat çeken ifadelerinin ardından Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici de katıldığı bir düğünde meseleye değindi.

Altındağ Kültür Sarayı'nda Murat Gürbüz ve Gamze Aykaç çiftinin nikah şahitliğini yapan Destici, evliliğin kutsal bir yapı olduğunu söyledi.

"En az 4 çocuk yapmak bir Türk evladı için farz-ı kifaye olmuştur"

Destici, daha önce katıldığı düğünlerde, çiftlere çocuk konusunda "Gönüllerine göre, Cenabıhakk'ın takdir ettiği miktarda olsun." dediğini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Ama Cumhurbaşkanımızın son açıklamaları, TÜİK verilerine bakıldığında çocuk yapma oranı gittikçe düştüğü için nüfusumuzda azalma var. Maalesef nüfusumuz artmıyor, eksiye doğru gidiyor. Bunun için artık en az 4 çocuk yapmak bir Türk evladı için farz-ı kifaye olmuştur. Hanımefendi kızımız da herhalde bu sözlerimize katılacaktır diye düşünüyorum ve cinsiyette yine gönüllerince olacak 4 evladı Cenabıhak bu gençlerimize nasip etsin diyorum."

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)