Mustafa Özbek'in terör örgütüyle ne işi olabilir

55Mustafa Özbek'in terör örgütüyle ne işi olabilir

İkinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuksuz yargılanan eski Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, ''38 yıldır bu şekilde mücadele eden sendikacı Mustafa Özbek'in terör örgütüyle, ihtilalle ne işi olabilir?'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasını yapan Özbek, sendikacılığın en buhranlı dönemlerinin yaşandığı 1970'li yıllarda sendikacılığa başladığını belirterek, ''Ömrüm boyunca ihtilallere karşı oldum. 27 Mayıs'ta Kırıkkale'de işçiydim. 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat'ta sendikacıydım. İhtilallerin ülkelere ne getirdiğini, ne götürdüğünü en iyi bilen kişilerden biriyim. Çünkü yaşayarak geldim'' diye konuştu.

TERÖR ÖRGÜTÜYLE NE İŞİM OLUR

Sendikacı olarak yaptığı çalışmaları anlatan Özbek, ''38 yıldır bu şekilde mücadele eden sendikacı Mustafa Özbek'in terör örgütüyle, ihtilalle ne işi olabilir? Demokratik rejimi, işçi haklarını savunmuş bir sendikacı bu şekilde nasıl suçlanır? Ömrümüzü demokratik sendikacılığa verdik'' dedi.

''Türkiyem Topluluğu''nun demokratik sistem içinde sivil toplum kuruluşu olarak çalıştığını, siyasetle ilişkisi olmadığını ifade eden Özbek, ''Türkiyem topluluğunu arkadaşlarımızla kurduk. Amacımız, Türkiye'nin meselelerini, işçilerin sorunlarını kamuoyuna duyurmaktı. Siyasi bir partiyle ilişkimiz yok. Siyasete çekmek istediler ama müsaade etmedim'' şeklinde konuştu.

Özbek, ''Türkiyem Topluluğu''nda 80-90 danışman olduğunu, tutuklu yargılanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un da danışmanlık yaptığını belirterek, toplulukta zaman zaman Türkiye üzerine değerlendirmeler yapıldığını söyledi.

TOLON'U KONFERANSA DAVET ETTİM

Cumhuriyet Gazetesiyle birlikte bir dönem ek olarak çıkarılan Strateji dergisinin bağımsız bir dergi olduğunu belirten Özbek, Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi (TUSAM) tarafından çıkarılan dergideki 12 yazardan 8-9 tanesinin TUSAM'ın yazarları, 2-3 tanesinin de Cumhuriyet yazarları olduğunu kaydetti.

Özbek, bu dergiyi kendilerinin çıkartmadığını, sendikacı olarak yasaların dergi çıkartmaya izin vermediğini vurguladı.

Hurşit Tolon da ''Türkiyem Topluluğu''nun kendisini bir konferansa davet ettiğini belirterek, Türkiye'nin jeopolitik durumuyla ilgili sunum yaptıktan sonra kendisine danışmanlık teklifinde bulunulduğunu anlattı.

Özbek de danışmanlığın usulen kurulmuş bir şey olduğunu belirterek, ''Türkiyem Topluluğunun benim katıldığım bir toplantısında Tolon da katıldı. Danışmanlıkla ilgili yazılı bir şey yok'' dedi.

BALBAY SADECE ARKADAŞIM

Kendisine tüm başbakanların milletvekili olma teklifinde bulunulduğunu, ancak siyaseti sevmediği için bu teklifleri kabul etmediğini belirten Özbek, tutuklu yargılanan CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın da çocuklarına ait olan Avrasya televizyonunda program yaptığını anlattı.

Özbek, ''Balbay ile arkadaşlık, dostluk dışında bir şeyim olmadı'' dedi.

Tutuksuz yargılanan İlyas Çınar'ın da savunmasının alındığı duruşmaya yarın devam edilecek.