Euro
10.1789
0.18%
Dolar
8.6675
0.03%
Altın
492.06
0.1%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
375.552
-8.67%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 20 C
  NATO'nun Türkiye'ye destek mesajının şifreleri

  NATO'nun Türkiye'ye destek mesajının şifreleri

  Akçakale olayı sonrası NATO, 5. maddeyi değil 4. maddeyi gündemine aldı. Ancak verilen mesaj tersini ifade ediyor.
  • 04.10.2012 - 01:00

  NATO nun Türkiye ye destek mesajının şifreleri #1

  Suriye'den Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne düşen top mermileri nedeniyle 5 vatandaşımız hayatınız kaybetti, 10 vatandaşımız da yaralandı.

  Olayın ardından Türkiye, angajman kuralları çerçevesinde Suriye'deki belirli hedefleri vurdu.

  Gelişmeler sonrası NATO büyükelçiler seviyesinde toplandı ve Türkiye'ye her türlü desteğin verileceği belirtti. Buna rağmen, askeri operasyonu içeren 5. madde yerine 4. madde gündeme alındı.

  NATO'nun gündeminde olmayan 5. madde, operasyonel bir nitelik taşıyor. Bir üye ülkeye yapılan saldırı, bütün ülkelere yapılmış bir saldırı olarak kabul ediliyor.

  İŞTE 5. MADDENİN İÇERİĞİ

  "Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldırı olursa BM Yasası'nın 5'inci Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan taraf ya da taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır.

  Böylesi herhangi bir saldırı ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir."

  NATO nun Türkiye ye destek mesajının şifreleri #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir