Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
345.894
2.64%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C
  Nazlıcan Özkan'dan ilk tahliye yorumu İZLE

  Nazlıcan Özkan'dan ilk tahliye yorumu İZLE

  Tuncay Özkan'ın tahliye haberine kuşkusuz en çok sevinen kişi kızı Nazlıcan Özkan oldu. Özkan, babasının tahliye haberine ilk yorumu yaptı.
  • 10.03.2014 - 14:31

  Nazlıcan Özkan dan ilk tahliye yorumu İZLE #1

  Ergenekon soruşturmasının açıldığı ilk günden beri 1994 gün cezaevinde kalan Tuncay Özkan'ın kızı Nazlıcan Özkan, babasına verilen tahliye kararıyla ilgili ilk açıklamayı Twitter üzerinden yaptı. 

  Nazlıcan Özkan'dan ilk tahliye yorumu İZLE

  Özkan, Twitter hesabından "Kavuşuyoruz... 1994" yazarak babasının cezaevinde yattığı gün sayısına da vurgu yaptı. 

  Nazlıcan Özkan dan ilk tahliye yorumu İZLE #2

  BABASIYLA MEKTUPLAŞMALARI

  Nazlıcan Özkan, Tuncay Özkan'ın bugüne kadar yapılan tüm tahliye taleplerinin reddedilmesi üzerine, babası ile karşılıklı mektuplarıyla da gündeme defalarca gelmişti. 

  Nazlıcan Özkan dan ilk tahliye yorumu İZLE #3

  Nazlıcan, babasının doğum gününü kutlayan bir mektup yazmıştı.

  "Sen şimdi ıssız bir telgrafhane gibisin" Silivri’de,  "Vakur metin sade" çalmaya devam eden... İyi ki doğdun!"..

  Daha sonra ise Tuncay Özkan, kızına yazdığı doğum günü mektubunda bir kez daha gündeme gelmişti. Kızına Silivri Cezaevi'nden şiir yazan Tuncay Özkan mektubunda "Özgürlüğüm sende" diye seslenmişti. İşte Tuncay Özkan'ın kızına yazdığı mektup;

  Nazlıcan Özkan dan ilk tahliye yorumu İZLE #4

  Nazlıcan'ın babasına yazdığı mektup

  82 yılının Tuzluçayır lise yıllığına 16’lık bir genç adam Sait Faik’ten alıntılıyor: “Her şey bir şeyi sevmekle başlar, diyor Sait Faik. Siz de sevin sayın ki, sevgi ve saygı olsun payınız.” 30 yıl geçiyor; 46’lık bir genç adam anlatıyor, ben dinliyorum. O hayatı anlattıkça, insanı seviyorum. O direnişi anlattıkça, umudu seviyorum. O başkaldırdıkça, Camus’yü seviyorum. O dürüstlüğün ardından cesaretle gittikçe, Foucault’yu seviyorum. Sonra onu tecride atıyorlar, ben Nâzım’ı seviyorum... Çoğu zaman görüyorum ki şairler, hikâyelerimizi tamamlıyorlar. Cam ardında yutkunduklarımızı ya da görüş süresinin yetmediklerini, yıllar öncesinden bir sayfada önümüze koyuyorlar. Zaman, sanırım yalnızca şairleri yutmuyor. Bugün de benim elimden tutuyorlar. Dershanemin ikinci gününde Orhan Veli, imdadıma yetişiyor... “Kargalar, sakın anneme söylemeyin! Bugün toplar atılırken evden kaçıp Harbiye nezaretine gideceğim. Söylemezseniz size macun alırım, Simit alırım, horoz şekeri alırım; Sizi kayık salıncağına bindiririm kargalar, Bütün zıpzıplarımı size veririm. Kargalar, ne olur anneme söylemeyin!” Bugün toplar atılırken Kadıköy’de dershaneden kaçıp 46’lık bir genç adamın doğum gününe, Silivri nezaretine gideceğim. Kargalar, ne olur anneme söylemeyin! Benim kargalara simit ve macun rüşvetlerimin hesabını önceden yapan Orhan Veli’nin, 16’lık bir genç adamken lisede tanıştığı dostu Melih Cevdet Anday da zamanın günü yutmasını engelliyor, niye kargalar işin içinde, açıklıyor. Ve burada, sanki bir tanıdıktan bahsediyor... “Uyumayacaksın Memleketinin hali Seni seslerle uyandıracak Oturup yazacaksın Çünkü sen artık o sen değilsin Sen şimdi ıssız bir telgrafhane gibisin Durmadan sesler alacak Sesler vereceksin Uyuyamayacaksın Düzelmeden memleketin hali Düzelmeden dünyanın hali Gözüne uyku giremez ki... Uyumayacaksın Bir sis çanı gibi gecenin içinde Ta gün ışıyıncaya kadar Vakur metin sade Çalacaksın.” Ben gördüm; bu tanıdık, hep çaldı bir sis çanı gibi gecenin içinde. Baktım, hiç uyumadı. Memleketin, dünyanın hali uykusundan uyandırır, yazdırırdı. Ama düzelmedi memleketin hali, girmedi onun da gözüne uyku. Biliyorum, 14 Ağustos 2012 günü, Silivri nezaretinde bu uyuyamayan adamı bırakmış dönerken her zamanki soru olacak aklımda: Acaba ne patlatır kocaman bir insanlığın afyonunu? Ve özgürlüğümden utanarak döndüğüm yolda mırıldanacağım yine yolun ardında kalan nezaretin B/3 tecrit hücresine doğru: “Sen şimdi ıssız bir telgrafhane gibisin” Silivri’de, “Vakur metin sade” çalmaya devam eden... İyi ki doğdun!

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir