Petrol
99.19
-0.41%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
431.825
-2.06%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C
  Nazmiye Demirel'in hikayesi

  Nazmiye Demirel'in hikayesi

  Süleyman Demirel'in eşi Nazmiye Demirel, 86 yaşında vefat etti.
  • 27.05.2013 - 23:24

  Nazmiye Demirel in hikayesi #1

  Türk siyasal hayatına damga vuran isimlerden Süleyman Demirel'in eşi Nazmiye Demirel, 2005 yılından bu yana Alzheimer hastalığıyla mücadele ediyordu. 1927 yılında doğan Nazmiye Demirel, Süleyman Demirel ile 12 Mart 1948'den beri evliydi. Demirel çiftinin ilginç bir de evlilik hikayesi var.

  DEMİREL KENDİ DÜĞÜNÜNE 2 GÜN GECİKTİ

  Süleyman Demirel İslamköy’deki evlerinin kapı komşusu ve kuzeni Nazmiye Şener ile nişanlandığında kendi 17, Nazmiye Hanım ise 14 yaşındadır. Lise bittiği zaman gerçekleşen nişandan sonra Süleyman Bey İstanbul’a, İTÜ Makine Mühendisliği bölümüne üniversite eğitimi için gider. Giderken de, İstanbullu bir kıza gönlünü kaptırmasın diye nişan yüzükleri takılır.

  8 YIL SONRA DÜĞÜN

  Düğün ise tam 8 yıl sonra gerçekleşir. Düğün başladığında Demirel, Burdur Hükümet Konağı inşaatının başındadırve çalışıyordur. Demirel, o günü şöyle anlatıyor: "Bizim köy düğünleri üç gün sürer. Düğün perşembe günü başlar, pazar günü gelin çıkar. Ben cumartesi günü köye geldim... Perşembe ve Cuma günü yapılan düğünde yoktum." Yakın çevresi, görücü usulüyle gerçekleşmesine karşın bu evliliği bir "gönül izdivacı" olarak niteliyor. Çünkü, iki gencin, İslamköy günlerinde birbirlerine sevdalı olduklarını belirten bu kaynaklar, olayı, "Aslında platonik bir aşkın vuslata eriş müjdesi" olarak niteliyor.

  DİREKSİYONDA HEP NAZMİYE DEMİREL VARDI

  Nazmiye Demirel'in en büyük keyfi araba kullanmaktı. Süleyman Demirel'in ehliyeti yoktu ve araba kullanamazdı. Nazmiye Demirel’in, 1950'li yıllarda kendine ait arabasıyla Ankara caddelerinde gezmesi de o dönemde oldukça dikkat çekmişti. Nazmiye Demirel bu olayla ilgili olarak 1969'’da verdiği bir söyleşide, "“Mevsimine göre üstüme pardösü giyerim. Seyahatlerde ve araba kullanırken tayyörü tercih ederim. Kısa kollu esvapla sokağa çıkmam. Ama kocam DSİ müdürüyken çıkardım. 1955’'den beri araba kullanırım. Prensip olarak, kocama verilen makam arabasında bir yere gitmezdim. Alışverişlerim, ziyaretlerim için ben de bir arabaya ihtiyaç duydum. Kendi arabamı kendim kullanırım"” demişti.

  NEDEN Mİ ÇOCUKLARI OLMADI?

  1951’de yakalandığı hastalığa yanlış tedavi uygulandı, anne olma fırsatını yitirdi. Olayı "Hayatımın en üzücü günleri" diye hatırlar.

  Nazmiye Demirel in hikayesi #2

  Nazmiye Demirel'in çok özel fotoğrafları

  NAZMİYE DEMİREL'İN HİKAYESİ

  Nazmiye Demirel, Süleyman Demirel'i iyi günde ve kötü hiç yalnız bırakmadı.

  12 Eylül 1980 sabahı Demirel, Hamzakoy'a giderken yanında yine Nazmiye Hanım vardı. Eşinin 29 günlük zorunlu ikameti süresince en büyük destekçisi oldu. Ardından Demirel, Zincirbozan'a sürgün gönderildiğinde, gözlerinden akan iki damla yaş çektiği sıkıntıları belki de ilk kez dışarıya vuruyordu..

  DYP'nin kuruluşunu Nazmiye Hanım an be an izledi. İsmet Sezgin, Necmettin Cevheri ve Yılmaz Ergenekon gibi kurmaylar sürekli Nazmiye Hanım'ı da bilgilendirip moral verdiler. O hep Demirel'in gizli kadın kurmayı oldu. Yasaklı yıllar bitti. Eşi devletin zirvesinde o da yine Washington'da dünyanın en güçlü kadınları arasındaydı.

  1999 YILINDA CLINTONLAR'I KÖŞK'TE AĞIRLAMIŞTI

  40 yıldır eşi ile birlikte protokoldeki yerini dolduran Nazmiye Hanım Köşk'te sayısız kere dünyanın ünlü politikacılarına ve eşlerine evsahipliği yaptı.

  Demirel'in "Siyasi hayatımdaki en önemli evsahipliğini yaptım" dediği 16.11.1999'de Clintonlar'ın ziyareti sırasında da ABD'nin first ladysi Hillary Clinton'ı ağırlayan Nazmiye Hanım her zamanki gibi ağırbaşlı ve iyi bir evsahibesiydi.

  Nazmiye Hanım, 16 Mayıs 1993 - 16 Mayıs 2000 tarihleri arasında Çankaya Köşkü'ne evsahibeliği yaptı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir