Necdet Özel'in suç duyurusunda bulunduğu yazar

Necdet Özel'in suç duyurusunda bulunduğu yazar

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel avukatı aracılığıyla savcılığa başvurarak Yurt Gazetesi köşe yazarı Cüneyt Ülsever'in 7 Ağustos 2012 tarihinde yazdığı "Gelmiş Geçmiş En Çapsız Genelkurmay Başkanı Kim" başlıklı köşe yazısında itibarını sarstığını ve hakaretlerde bulunduğunu gerekçe göstererek şikayette bulundu.

"DÜŞÜNCE AÇIKLAMASI OLAMAZ"

Dilekçede Cünyet Ülsever'in ince ve yoğun bir kasıtla hareket ettiği köşe yazısında kaleme aldığı hususların, eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklaması olarak kabul edilemeyeceği ileri sürüldü. Dielkeçede Cüneyt Ülsever'in Aziz Türk Milletinin gözünde Genelkurmay Baaşkanlığı makamını küçük düşürmeye çalıştığı, kullandığı ifadelerdeki uslubu bilerek ve isteyerek incitici olarak seçtiği ifade edildi. Dilekçede Cüneyt Ülsever'in müvekkil hakkında küçültücü değer yargısında bulunduğu, eylemin objektif eleştiri kapsamında olmadığı, bu nedenle köşe yazısının hukuka uygunluk sınırı içinde bulunmadığı belirtildi.

Dilekçede söz konusu yazı ile "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçunun işlendiği ve Askeri Ceza Kanunu'nun 95. Maddesinde düzenlenen "Astlık-üstlük münasebetlerini zedelemeye, amir veya komutanlara karşı güven hissini yok etmeye matuf olarak alenen tahkir ve tezyif edici fiil ve harekette bulunma" suçlarından adli işlemlerin başlatılması talep edildi. Dilekçe suç yeri itibariyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderıldi.