Dolar
7.5555
0.1166%
Euro
8.9623
0.0938%
Altın
1950.56
0.3276%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.93
0.468%
Bitcoin
82990.94
0.4052%
23ºC
İstanbul
Bulutlu 23 C
  Neşet Ertaş'ı tanımıyorum diyen Nil'e hatırlatma

  Neşet Ertaş'ı tanımıyorum diyen Nil'e hatırlatma

  Türk halk müziği bestecisi, söz yazarı ve yorumcusu Neşet Ertaş 74 yaşında vefat etti.
  • 25.09.2012 - 10:35

  Neşet Ertaş ı tanımıyorum diyen Nil e hatırlatma #1

  İzmir'de özel bir hastanenin onkoloji servisinde 15 gündür kanser tedavisi gören Türk halk müziğinin usta sesi Neşet Ertaş, sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Büyüyecek çocukların en büyük kayıplarından biri belki Bozkırın Tezenesi'nin türkülerini bundan böyle canlı kanlı bir kez olsun dinleyememek olacak.

  "BEN HALKIN SANATÇISIYIM"

  Göçüp gittikten sonra kıymete biner bizim sanatçılarımız..  Bozlakları yetim bırakan Ertaş için "Neşet Ertaş'ı tanımıyorum" diyen 'sanatçı'lar gördü bu ülke.. Herkesin özgür kız olarak bildiği reklam filminin hatırına dere tepe dolaşan Nil Karaibrahimgil, Anadolu'nun en önemli sanatçılarından biri hakkında böyle demişti. O Neşet Ertaş ki, Demirel'in kendisine verdiği devlet sanatçılığı ödülünü "Ben halkın sanatçısıyım" diye reddedecek kadar bu halkın, bu toprağın sesiydi..Kendi deyimiyle "6 yaşından beri insan hizmetinde, gönül hizmetindeydi"

  KARAİBRAHİMGİL "ERTAŞ'I TANIMIYORUM" DEMİŞTİ

  2009 yılında 32 yaşındayken konuşmuştu Nil..  Müzikle uğraşan hatta kendini sanatçı olarak niteleyen bir insanın kültürel ikon haline gelmiş Neşet Ertaş'ı tanımıyor olması bir ABD'linin Jimi Hendrix'i bilmemesi gibi bir şeydi oysa... Yıllardır reklam filmlerine verdiği sesiyle bilinen Nil'e bi rkez daha Neşet Ertaş'ı hatırlatalım istedik..

  NEŞET ERTAŞ BELGESELİ - 1

  Neşet Ertaş ı tanımıyorum diyen Nil e hatırlatma #2

  NEŞET ERTAŞ BELGESELİ - 2

  Neşet Ertaş ı tanımıyorum diyen Nil e hatırlatma #3

  NEŞET ERTAŞ KİMDİR

  Neşet Ertaş Kırşehirli. Orta Anadolu türkülerini ve bozlaklarını gerek sazı gerekse sesi ile getirdiği yorum ve icra biçimleri sonucunda ün yapmış, mahalli sanatçılarımızdan. Bağlamalarını da oyma tekne yapan ustalara yaptırmayı tercih eden sanatçı, bağlamalarına da 7 tel takıp, kendi sesine göre akort yapıyor. Sanatçının bağlamasından duyduğunuz bazı sesleri, başka bağlamaları dinlediğinizde duymazsınız. Çünkü bağlamasındaki perde ayarlarını kendisi yapar.

  Kendisine Türkiye'nin Jimi Hendrix'i diyenler de vardır. Jimi Hendrix, birçoklarına göre gelmiş geçmiş en büyük gitarist ise, Neşet Ertaş da Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi bağlama üstadlarındandır.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir