Petrol
85.03
0.00%
Euro
19.2597
0.07%
Dolar
18.6371
0.00%
Altın
1.048
0.10%
Borsa
4962
0.00%
Bitcoin
312.932
1.45%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Netanyahu ile Gantz anlaştı

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz, koalisyon hükümetini kurma konusunda mutabakata vardı.
  • AA
  • 20.04.2020 - 19:28
  Netanyahu ile Gantz anlaştı

  İsrail'de üç erken seçime neden olan ve bir yılı aşkın süredir devam eden koalisyon krizi çözüme kavuştu.

  Başbakan Binyamin Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz,"acil birlik hükümeti" kurmak için gerekli anlaşmayı imzaladı.

  İki lider arasındaki koalisyon anlaşmasına ilişkin detaylar henüz netleşmese de İsrail basını, Netanyahu ile Gantz'ın dönüşümlü başbakanlık görevini yürüteceğini yazdı.

  BAŞBAKANLIK KOLTUĞUNA İLK NETANYAHU OTURACAK

  Anlaşmaya ilişkin basında yer alan bilgilere göre, başbakanlık koltuğuna ilk 1,5 yıl Netanyahu oturacak, bu sürenin sonunda görevi Gantz devralacak. Netanyahu'nun başbakan olduğu süreçte Gantz Savunma Bakanlığı, Mavi-Beyaz'ın iki numaralı ismi Gabi Ashkenazi ise Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturacak.

  Netanyahu ile Gantz anlaştı #1

  SON SEÇİM 2 MART'TA YAPILDI

  İsrail'de bir yılı aşkın süredir devam eden koalisyon krizine çözüm bulmak için ikisi geçen yıl olmak üzere son bir yıl içinde üç erken seçim yapılmıştı. En son 2 Mart'ta yapılan seçimde Netanyahu'nun partisi 120 sandalyeli meclise 36 milletvekili göndererek yarışı önde tamamlarken, Mavi-Beyaz İttifakı ise 33 sandalyeyle ikinci olmuştu.

  BLOK DESTEĞİ İLE GEÇTİ

  Gantz, 26 Mart'ta lideri olduğu Mavi-Beyaz İttifakı'nı dağıtmak uğruna Meclis Başkanlığına aday olmuş ve Netanyahu'nun partisi Likud'un başını çektiği sağ blokun desteği ile bu makama seçilmişti. Bu kararın ardından Mavi-Beyaz'ın ortaklarından Yeş Atid ve Telem Partisi, İttifak'tan ayrılırken Gantz, Netanyahu ile koalisyon görüşmelerine başlamıştı.


  Görüş Bildir