Nijer Başbakanı Ankara'da
ensonhaber.com

Nijer Başbakanı Brigi Rafini ikili görüşmeler için Türkiye'ye geldi.

Nijer'den Türkiye'ye "Başbakan" düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştiren Rafini, Başbakan Binali Yıldırım ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım, Rafini'yi resmi törenle karşıladı. Törenin ardından iki başbakan baş başa görüşmeye geçti. Daha sonra ise heyetler arası görüşmeler yapılacak.

Nijer Başbakanı Ankara'da

BÖLGESEL VE ULUSLARARASI KONULAR GÖRÜŞÜLECEK

İkili ilişkilerin ele alınacağı görüşmelerde, ekonomik ve kültürel ilişkilerin yanı sıra güncel bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacak.

Nijer Başbakanı Ankara'da VİDEO

İKİLİNİN ORTAK BASIN TOPLANTISI

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen toplantıda Nijer Başbakanı Rafini ile basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Rafini'nin konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

İki ülke arasında çok eski ilişkiler var. Biz yol projesi ile birlikte bunu yeniden yaşatma arzusundayız. Bu yol bu bölgedeki halklara, kendi ürünlerini sunmak için daha yakın olmalarına fırsat verecek. Tıp eğitimi ya da eğitimi sağlamak için birbirlerine daha yakın olacak.

AFRİN OPERASYONU

Bizlerle bilgiler paylaşıldı, operasyonun hedefini anladık. Türk halkı, Türk devleti ve Nijer Devleti'nin terörizmle mücadele konusunda birçok benzerliklere sahip. Nijer'de de Boko Haram'ı biliyorsunuz. Ülkenin güneydoğusunda bu terörist gruplar, Mali'deki topraklarda da mücadelemizi sürdürüyoruz.

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Son yıllarda Sahra bölgesini hedef alan Boko Haram, DEAŞ, El Kaide terör örgütlerinin saldırısına maruz kalan Nijer'e verdiğimiz desteği sürdüreceğiz. Terör dünyanın başının belası. Bunların adının ne olduğunun önemi yok.

Terörün her türlüsü ile amansız bir mücadele veriyoruz. Afrin'e başlattığımız operasyonun amacı da Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlayacak ve bölgede terör oluşumlarına son verecek, orada yaşayan kardeşlerimiz üzerindeki zulmü kaldıracak, ayrıca Afrin'den ülkemize saldırılarının önüne geçecek ve ülkemizin, sınırlarımızın güvenliği, vatandaşlarımızın emniyetini sağlamak amacıyla operasyon başladı.

214 HEDEF VURULDU

Şu ana kadar planlandığı gibi devam ediyor. 214 hedef vurulmuş ve etkisiz hale getirilmiştir. Alanda temizlik çalışmaları sürdürülüyor. Bundan sonra ne olacak diye sorarsanız, bölgenin terörden PKK, YPG, PYD bunlar aynı terör örgütü ve DEAŞ'tan tam anlamıyla temizleninceye kadar ülkemize yönelik hiçbir silahlı tehdidin kalmayacağı anlaşılmayıncaya kadar planlandığı gibi gidiyor.

Nijer Başbakanı Ankara'da

Nijer Başbakanı Ankara'da

Nijer Başbakanı Ankara'da