Euro
10.355
-0.75%
Dolar
8.8385
-0.31%
Altın
496.83
-0.45%
Borsa
1.392
0.55%
Bitcoin
386.887
0.57%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  Nişanyan'a Ermeni Patrikhanesi'nden tepki

  Episkopos'tan Nişanyan’a tepki: "Kullanılan üslup hiçbir şekilde tasvip edilemez."
  • 03.10.2012 - 14:49
  Nişanyan'a Ermeni Patrikhanesi'nden tepki

  Nişanyan a Ermeni Patrikhanesi nden tepki #1

  Taraf gazetesi eski yazarı Sevan Nişanyan’ın internetteki kendi blogunda bütün dünyada infiale neden olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e hakaret içeren filmi ifade özgürlüğü olarak değerlendirmesine tepki yağıyor.

  Ermeni Patrikhanesi Ekümenik ve Dinler Arası İlişkiler Sorumlusu Episkopos Sahak Maşalyan, Nişanyan’ın sarf ettiği sözlerin toplumsal barışı rencide edecek ve kışkırtacak nitelikte olduğunu belirterek, kullanılan üslubu hiçbir şekilde tasvip etmediklerini kaydetti.

  "DALGA GEÇMEK İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİL"

  Maşalyan, “ ‘Allah ile kontak kurduğunu iddia eden’ peygamberlere inanmak ya da inanmamak hür bir seçimdir. Ancak onlarla ‘dalga geçmek’ bir ifade özgürlüğü olamaz.” dedi. Bütün dünyada her dinden ve kesimden insanın tepkisini çeken İslama ve peygamberi Hz Muhammed’e hakaret içeren film, bazı ülkelerde yayın yasağıyla durduruldu. Hristiyan ve diğer din temsilcileri yaptıkları açıklamalarla filmde ortaya konan gerçek dışı ve haksız ifadeleri kınadı. Yapılan değerlendirmelerde, bütün Müslümanları rencide eden filmin asla ifade özgürlüğü kapsamında düşünülemeyeceği ifade edildi.

  NİŞANYAN'IN ERMENİ CEMAATİYLE DE ARASI AÇIK

  Gazeteci Sevan Nişanyan ise Türkiye’de büyük tepki çeken filmi, internet blogunda 'ifade özgürlüğü' olarak değerlendirdi. Yazısında Hz. Muhammed’e karşı yakışıksız ifadeler kullanan Nişanyan’a en büyük tepki ise Ermeni Patrikhanesi Episkoposu Sahak Maşalyan’dan geldi. Maşalyan, Nişanyan’ın Ermeni cemaatiyle de arasının açık olduğu ve sözlerinin cemaati temsil etmediğini vurguladı. Hakaret içerikli filme karşı bütün dünyada ve Türkiye’de gerekli hassasiyetin ve duyarlılığın oluştuğunun altını çizen Maşalyan, “Basında yer alan Sevan Nişanyan’ın blogunda sarf ettiği sözler toplumsal barışı rencide edecek ve kışkırtacak nitelikte olup İslam peygamberi hakkında kullandığı üslubu hiçbir şekilde tasvip etmediğimizi belirtimek durumundayız.” dedi.

  "SAYGI VE ANLAYIŞ, TOPLUMSAL BARIŞIN OLMAZSA OLMAZIDIR"

  Maşalyan, ayrıca inanmak ya da inanmamanın kişisel bir seçim olduğunu ancak onlara karşı haksız ifadeler kullanmanın ifade özgürlüğü ile açıklanamayacağını söyledi. Maşalyan, “Nişanyan’ın, sözleriyle “Allah ile kontak kurduğunu iddia eden” peygamberlere inanmak ya da inanmamak hür bir secimdir. Ancak onlarla “dalga geçmek” bir ifade özgürlüğü olamaz. Nefreti çoğaltan ve kışkırtan her söylem insanlık ailesinde yıkımlar ve çatışmalar üretir. İnsanların her konuda tezlerini saygı ve anlayış çerçevesinde ifade etmeleri toplumsal barışın olmazsa olmazıdır.” değerlendirmesinde bulundu.  

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir