Petrol
99.19
-0.41%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
431.574
-2.00%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Nurettin Canikli Meclis'te

  Canikli IKBY'nin yapacağı bağımsızlık referandumuna sert tepki gösterdi.
  • Haber Merkezi
  • 23.09.2017 - 17:06
  Nurettin Canikli Meclis'te

  Nurettin Canikli Meclis te #1

  TBMM, Irak ve Suriye'ye asker gönderilmesine olanak sağlayan tezkere için AK Partili vekillerin çağrısıyla olağanüstü toplandı.

  Olağanüstü toplantıda ilk konuşmayı yapan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) yapacağı bağımsızlık referandumuna Türkiye'nin izin vermeyeceğini söyledi.

  "KILIÇLARI KESKİN OLSUN"

  Canikli konuşmasına "Vatan topraklarının savunulması ve Türk milletinin bağımsızlığı ve özgürlüğü için canını feda eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize rabbimden rahmet diliyorum. Şehadete yürüyen tüm kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum gazilerimizi saygıyla selamlıyorum.

  Ülkemizin huzur ve güvenliği için büyük bir özveri ve cesaret ile her türlü tehlikeye göğüs gererek fedakarlıkla imanla görevini sürdüren asker polis jandarma geçici güvenlik korucusu tüm güvenlik güçlerimize en içten minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Rabbim yar ve yardımcıları olsun, kılıçları keskin olsun" cümleleriyle başladı. Sözlerinin devamında ise şu ifadeleri kullandı;

  Nurettin Canikli: Kılıçları keskin olsun VİDEO

  TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KALBİNE HANÇER SAPLANMIŞTIR

  "TBMM'nin hükümetimize vermiş olduğu yetkiyle gerçekleştirilen Fırat Kalkanı operasyonuyla Türkiye'nin güneyinde oluşturulmak istenen, terör örgütü kontrolündeki siyasi yapılaşmanın kalbine, çıkarılamayacak bir hançer saplanmıştır. Güvenliğimizi tehdit eden bu riskler halen aktiftir ve bu tezkere ile talep edilen yetkilere ihtiyaç vardır.

  REFERANDUM KARARI SORUMSUZ BİR ADIM

  Bu referandum kararı ve uygulaması, zincirleme reaksiyonlara yol açabilecek, böyle bir sorumsuz adım bölgede önü alınamaz bir yangına neden olabilecektir. Zaten şu anda Suriye'de küresel güçler arasında zaman zaman çok tehlikeli yakınlaşmaların olduğunu biliyor ve görüyoruz. Böyle bir çalışma, böyle bir referandumdan sonra bu tehlike, çok daha görülür ve yakın hale gelebilecektir.

  ÇATIŞMALARI BERABERİNDE GETİRECEKTİR

  Çok hassas ve kırılgan dengeler üzerine kurulu bir yapıda bir tuğlanın dahi oynatılması, yerinden çekilmesi tüm dengeleri bozacak, yeni kin, nefret, çatışma tohumlarının atılmasına neden olacaktır ve ne zaman biteceği tahmin edilemeyecek ve küresel ölçeğe taşınma ihtimali olan çatışmaları da beraberinde getirecektir.

  BİZİM AÇIMIZDAN YOK HÜKMÜNDE OLACAKTIR

  Böyle bir referandum bizim açımızdan her zaman yok hükmünde olacaktır. Türkiye bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için uluslararası hukukun ve uluslararası anlaşmaların verdiklerini yapacaktır. Bütün tedbirler alınacaktır, bütün araçlar masadadır.

  KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK

  İnsan hakları kılıfı altında teröre destek vermeye çalışılması, kabul edilemez. Korkunun ecele faydası yok. SİHA'larımızla ve diğer bütün ürünlerimizle, yerli ürünlerimizle silahlı ve silahsız tüm teröristlerin tepelerine binmeye devam edeceğiz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir