NYT'nin yeni dünya haritasında Kürdistan da var

NYT'nin yeni dünya haritasında Kürdistan da var

Amerikan gazetesi The New York Times, "yeni dünya haritası"nı çizdi. Haritada Kuzey Irak'taki Özerk Kürt Yönetimi bağımız devlet olarak gösteriliyor. Suriye ise Şam, Halep ve Lazkiye olarak şehir devletlerine bölünüyor.

Frank Jacobs ve Parag Khanna imzalı haberde, "Yeni Dünya" etkili bir haritayla da tanıtılıyor.

TÜRKİYE VE ABD İLE İMZALANAN ENERJİ ANLAŞMALARI

The New York Times'ta yer alan analizde, Amerika'nın Irak'tan çekilmesinden sonra bölgedeki Özerk Kürt Yönetimi'nin devletleşebileceği iddia edildi. Suriye'de yaşananlar sonrası bölge haritalarının yeniden çizileceğinin kaydedildiği analizde 3 bin yıllık tarihi olan Kürtler'in bölgede bağımsız bir devlet kuracağı belirtildi.

NYT'nin yeni dünya haritasında Kürdistan da var

Bölgesel yönetimin kendi bayrağı ve bölgedeki bağımsız enerji politikalarına işaret edilen makalede Türk ve Amerikan petrol şirketleriyle yapılan enerji anlaşmalarına işaret edildi.

BÜYÜK KÜRDİSTAN HAYALİ

Amerikan gazetesindeki haritada ise dikkat çekici bir ayrıntı var. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, bağımsız Kürdistan'a dönüyor ve bölge KURDISH REGION olarak adlandırılıyor. Gazete açık açık belirtmese de haritada, ileride Büyük Kürdistan'ın kurulacağına yönelik işaretler var.

Kuzey Doğu Asya'da Rusya ve Çin sınırında yeni bir devlet kurulabilir. Nüfus olarak Çinliler'in yoğun olduğu bölgede Ruslar'ın silah ve asker gücü yüksek.

Afrika'da ise Mali, Kongo ve Somali'de yeni devletlerin kurulabileceğine işaret
ediliyor.

NYT'nin yeni dünya haritasında Kürdistan da var