Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
492.000
-0.20%
1ºC
İstanbul
Bulutlu 1 C
  Obama Erdoğan'ı oyuna getirdi

  Obama Erdoğan'ı oyuna getirdi

  ABD'li tarihçiden tartışma yaratacak. Obama, Suriye konusunda Erdoğan'ı ve Davutoğlu'nu oyuna getirdi.
  • 27.08.2012 - 10:35

  Aykırı tezleriyle tanınan Amerikalı tarihçi Webster Tarpley, ABD Başkanı Barack Obama’nın Başbakan Tayyip Erdoğan’ı Suriye ateşinin içine çekerek 'oyuna getirdiğini' iddia etti.

  Obama Erdoğan ı oyuna getirdi #1

  ÖLÜMCÜL KUCAKLAŞMA

  Tarpley, İngilizce yayın yapan İran yayın organı Press TV’ye yaptığı açıklamada, “Türk yetkililerin anlaması gerekiyor. ABD ve İngiltere ile ittifak, ölümcül kucaklaşmadır” dedi. Ankara’nın Suriyeli muhalifleri desteklemesinin Türkiye’nin ulusal çıkarlarına zarar vereceğini savunan Tarpley , şu iddialarda bulundu:

  "KAZANACAĞI BİR ŞEY YOK"

  "Suriye’ye karşı Türkiye ’yi oyuna sürecekler. Biliyorlar ki, bu çatışmanın geri tepkisi, modern Türkiye’yi imha edebilir. Türkiye tepki göstermeli, kazanacağı bir şey yok, kaybedebileceği çok şey var. Erdoğan ve Davutoğlu ’nun psikolojisinden korkuyorum, özünde, Obama tarafından oyuna getirildiler.” Amerikalı tarihçi Tarpley, 11 Eylül terör eylemlerinin, ABD sivil-askeri istihbarat kurumları içindeki bir “şebeke” tarafından “sahte bayrak operasyonu” olarak gerçekleştirildiğini ileri sürdüğü tezleriyle tanınıyor. Webster Tarpley ’in bu konuda tezlerini ortaya koyduğu “Sentetik Terör” adlı bir de kitabı var.

  TÜRKİYE CIA’NIN ROLÜNDE

  Diğer yandan Press TV, haberinde, Türkiye’nin CIA’nın verdiği rolü oynayarak, teröristlere silah ve para desteği sağladığını da iddia etti. Türkiye’nin, Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte Suriye sınırı yakınında gizli bir üs kurduğu ileri sürüldü.


  Görüş Bildir