Dolar
7.3331
-0.0068%
Euro
8.6839
0.4871%
Altın
1925.82
0.5104%
Borsa
1114.32
0.0125%
G. Altın
455.998
0.8726%
Bitcoin
84434.43
-0.1604%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Öcalan'ın Ahmet Türk'ü şaşırtan sözleri - Video

  Ahmet Türk, İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşmesini CNN Türk'te Ahmet Hakan'a anlattı.
  • 10.01.2013 - 08:32
  Öcalan'ın Ahmet Türk'ü şaşırtan sözleri - Video

  Öcalan ın Ahmet Türk ü şaşırtan sözleri - Video #1

  CNN Türk'te katıldığı Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk,  İmralı'da Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeyi anlattı.

   

  2 SAAT BAŞ BAŞA GÖRÜŞME

  Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Abdullah Öcalan ile görüşme taleplerinin olduğunu Adalet Bakanlığı'nın izni doğrultusunda ziyaretin gerçekleştiğini söyledi. Türk ayrıca, Ayla Akat Ata ve kendisinin Abdullah Öcalan ile 2 saatten fazla bir süre baş başa bir görüşmelerinin olduğunu dile getirdi.

  "FİDAN GÖRÜŞMEDE YOKTU"

  İmralı görüşmesinde MİT müsteşarı Hakan Fidan'ın olup olmadığının sorulması üzerine, "Biz gittiğimizde adada yoktu kendisi" dedi.

  "GÖRÜŞMELERİN GİZLİ KALMASI YÖNÜNDE BİR TALEP OLMADI"

  Görüşmenin devlet yetkilileri tarafından gizli kalmasına ilişkin bir talep olmadığını belirten Ahmet Türk, "Halktan, toplumdan saklanarak yapılan işlerden sonuç alınamayacağı inancındayım. Toplum nelerin yapıldığı konusunda bilgi sahibi olursa, işin yürütülmesi daha kolaylaşır. Ama bu her şeyi toplum önünde tartışalım anlamına gelmemeli. Bence buradaki çalışma ile, bir yerde toplumun da bu çalışmanın farkında olması haberdar olması istendi. Daha biz adadayken baktık manşetler tartışmalar ortaya çıktı. Bu yapılması gereken, doğru olandı" diye konuştu.

  "SORUN ÇÖZÜLMELİ DEMOKRASİ İÇERİSİNDE ÇÖZÜLMELİ"

  Gelinen noktada süreci değerlendiren Bağımsız Milletvekili Türk, "Sayın Öcalan da benim söylediklerimi dile getiriyor. Benim için önemli olan 'demokratik ünitede buluşmaktır' diyor. Yani demokrasi içerisinde sorunu çözmek diyor."

  Ahmet Türk Öcalan ile görüşmeyi anlattı

  Öcalan ın Ahmet Türk ü şaşırtan sözleri - Video #2

  SİLAHLI MÜCADELEYE İMRALI BAKIŞI

  'Abdullah Öcalan silahlı mücadelenin miadını doldurduğunu söylüyor mu?' şeklindeki soruyu Türk şöyle yanıtladı: "Tabiki bizim konumuz silahlı mücadele değil. Bunun kararını verecek tek biz değiliz. Tabiki Öcalan'ın kendisidir. Silahlı mücadeleye nasıl bakıyorsunuz? Diye bir sorumuz olmadı. Bu konuda bizim söylediğimiz; demokratik zeminde biz nasıl kolaylaştırıcı bir rol oynayabiliriz. Mesela son 3 yıl, kaybedilen 3 yıldır diyor. Bunu dile getiriyor. Bu kadar asker, polis, gencimiz gitti. Yani bunu çok açık bir şekilde dile getiriyor. Halkların kardeşliğine zarar vermemek için meseleyi titizlikle ele almamız gerekir diyor. Bu çalışmalar sonuç alınacak bir noktaya getirilmezse, inanın ki artık hiç kimse artık barış kelimesini dile getirmez. Artık umutlar tükenir."

  "ÇÖZÜM KONUSUNDA ÖCALAN ÇOK AÇIK"

  Çözüm sürecine ilişkin Abdullah Öcalan'ın düşüncelerinin sorulmasına Türk, şöyle konuştu: "Çözüm konusunda Sayın Öcalan çok açık. Gerçekten, Türkiye halkının da özgürleşmesini esas alan bir bakışa inanca sahip. Ama tasfiye mantığı gündeme geldiği zaman, sadece çözüm değil, tasfiye üzerine bir siyaset yürütülürse, o zaman da gerçekten vahim sonuçlarla karşılaşılır. Yani Kürt meselesini çözmekten ziyade, Kürt mücadelesine tasfiyeye yönelik sadece, hak, hukuk... Kürtlerin var olma hakkı, hukuku tamamen gözden uzaklaştırılıp veya göz önüne getirilmeden, yapılacak bir tartışma, gerçekten bizi çok zorlayacaktır"

  SORU: Öcalan'ın bu görüşmelere girilmeden önce Başbakan'a mektup yazdığı ve sürecin öyle başladığı söyleniyor ?

  CEVAP: Bildiğim kadarıyla böyle bir şey yok.

  SORU: Görüşmeden sonra devletten bir yetkili ile görüşmeniz oldu mu?

  CEVAP: Hayır ancak dana sonra Adalet Bakanlığı'na bir nezaket ziyareti gerçekleştirdik. Bütün konuşmalar devletin önüne yazılı bir şekilde geliyor onun içinde tartışacak bir şey yok.

  SORU: Demirtaş'ın konuşması bizi dışlıyorsunuz olarak algılandı?

  CEVAP: Demirtaş bu sürece olumlu yaklaşıyor. Bu süreçte hem zaman zaman bize rol biçiliyor ancak bu rolü oynamamız da engelleniyor.

  SORU: Öcalan sizden önce devlet ve MİT yetkilileri ile görüştü bundan bahzetti mi size?

  CEVAP: Birçok görüşme yaptığını ve belli noktalara geldiğini açıkladı, ancak bunları konuşmadık. Daha önce de söylediğim gibi biz daha çok dinledik.

  Bir çatışma süreci başladığı zaman tabiki bir barış konseyi olması lazım. Burada dışarıdan kimseye ihtiyacımız yok. Akil insanlardan oluşan hak ve özgürlüklerin neyler olduğunu bilen bir çok insanımız var. Bu işin sağlıklı gitmesi için toplum hakem olmalı. Türk ve Kürt halkının iradesi sizi çözüme yaklaştırır.

  SORU:  Kısa süre öncesine kadar KCK tartışmaları, idam gibi konular gündemdeydi. Birden bire ne değişti

  CEVAP: Barış için çaba göstermek önemli bir adımdır. Sürecin açılması önemli. Bu sürecin buraya gelmesinde tabiki Başbakan'ın ilgisi vardı ve bu ilgi olmadan buraya gelinemeyeceğini biliyoruz. Şimdi yasal olarak da bazı şeyleri gerçekleştirmemiz lazım. 10 bin kişi KCK davasından cezaevinde, ancak bunların yüzde 99'unun KCK ile ilgisi yok.

  SORU: Öcalan'a ev hapsi konuşuldu mu?

  CEVAP: Belki bizimle ilgili olmadığı için bu konuda bir şey söylemedi.

  SORU: Öcalan'ın gazete okuma ya da televizyonu izleme şansı var mı?

  CEVAP: Televizyon yok, ancak gazeteleri takip edebiliyor. Şanlıurfa'da eski bir milletvekili 8 çocuklu bir evlilik yapmış. Öcalan bu konu hakkında espiri yaptı. Ben de ben bunu bilmiyorum nasıl takip ediyorsunuz dedim. Cevabı "Ben her şeyi takip ediyorum" oldu.

  Görüş Bildir