Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Öcalan'dan Hasan Cemal pozu

  Öcalan'dan Hasan Cemal pozu

  Abdullah Öcalan'ın İmralı'da verdiği 'Hasan Cemal pozu' internete düştü.
  • 16.01.2014 - 13:13

  Öcalan'dan Hasan Cemal pozu #1

  Abdullah Öcalan'ın kollarını kavuşturduğu bu poz Kürt gençler arasında yeni bir akımın doğmasına neden olabilir. Türk medyasında Hasan Cemal duruşu olarak bilinen bu pozu vermeyene eskiden gazeteci denilmezdi:)

  Öcalan'dan Hasan Cemal pozu #2

  HASAN CEMAL POZU

  Usta gazeteci Hasan Cemal'le özdeşleşen ve Türk basınının bir klasiği haline gelen köşe pozunu denemeyen kalmadı. Son olarak da Öcalan denedi. 

  Öcalan'dan Hasan Cemal pozu #3

  Öcalan'dan Hasan Cemal pozu #4

  O POZUN HİKAYESİ

  Oray Eğin, yazdığı bir köşede poza dair ayrıntıları ve Hasan Cemal'in o fotoğrafının hikayesini yazmıştı.

  Milliyet'in sayfalarında Hasan Cemal'in fotoğraflarına da dikkat ettim. Malumunuz, Hasan Abi gazeteciliğe başladığı Cumhuriyet'in ilanından beri aynı köşe fotoğrafını kullanıyor. Gömlek kolları sıvanmış, kollar birleştirilmiş, romantik bir poz, tam okurun gözünün içine de bakmıyor. Kesinlikle Türk Basını'nın en önemli ve klasik köşe fotoğrafı.

  Hasan Cemal'in fotoğrafı üzerine pek çok defa kalem oynatıldı. Bu köşe fotoğrafını böylesi büyüleyici yapan en önemli etken ilk oluşu olmalı. Hasan Abi'den sonra defalarca kollar kenetlenmiş köşe pozları kullanıldı, ama onunki orijinaldi ve diğerlerinin taklit olduğu çok belliydi. Hepsi poz, Hasan Cemal'inki o an yakalanmış doğal bir kare. Cumhuriyet gazetesinde yorgun bir çalışma gününün sonu belki. Düşünceli olmalı, belki de endişeli... Ama kesinlikle Hasan Cemal'i Hasan Cemal yapan özelliği yansıtıyor: Asil ve yakışıklı...

  Bakın Hasan Abi o fotoğrafın hikayesini nasıl anlatmış:

  'O fotoğrafım 1986 yılına ait. Tülin Altılar ben Cumhuriyet'teyken çekmişti bu fotoğrafı. Cumhuriyet'ten Sabah'a geçince Zafer Mutlu ve Selahattin Duman bu fotoğrafı seçti. Rahmetli Uğur Mumcu dalga geçerdi bu fotoğrafla, 'Gömlek reklamı yapar gibi' diyerek. Bu fotoğrafı artık ben bana ait bir simge gibi muhafaza etmeye başladım. Hasan Cemal imzasının ayrılmaz bir parçası bu. 80 yaşına da gelsem bu fotoğrafı kullanacağım. Pasaporttaki de bu fotoğrafım.'

  Görüş Bildir