Öcalan'ın kardeşi: Ağabeyimin yeri çok dar

Öcalan'ın kardeşi: Ağabeyimin yeri çok dar

Terörist başı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan son dönemde Başbakan Erdoğan'ın gündeme taşıdığı idam cezasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"İDAMLARDAN SONUÇ ALINAMADI"

Başbakan Erdoğan'ın idam söylemlerini değerlendiren Mehmet Öcalan, şöyle konuştu: "Eğer ileri demokrasi buysa bu ileri demokrasi değildir. 21. asırda dünya idamı ortadan kaldırıyor. Türkiye'de bundan 11- 12 sene önce idamlar kalkmıştı. Eğer şimdi idamlar tekrar geliyorsa bunun üzerine çok düşünmek gerekiyor. İdamlardan bir şey yapılsaydı Kenan Evren döneminde de çok idamlar yapıldı. Ama bir fayda bir sonuç alınmadı.

"AĞABEYİMİN YERİ ÇOK DAR"

Türkiye'nin gündemine idamların sürekli düşürülmesi tartışılması Türkiye'ye bir fayda sağlamaz. Abdullah Öcalan yani benim ağabeyim 13 senedir cezaevinde dört duvar arasında. Ben yerini gördüm. Yeri çok dar nefes bile alınmıyor. Türkiye'deki basın gerçekten objektif davranmıyor. Yaşadığı yere köşk diyor. Her şeyden önce insanda yani basında ahlak olmalıdır. Bir insan çok fazla nitelikli olmazsa orada yaşama şansı olmaz. İdam Türkiye için bir çözüm ve yöntem değildir. Türkiye'ye bir fayda getiremez. İdam ile Türkiye'nin imajını uluslararası düzeyde zedelenir. İdam ile başarılı olunsaydı Kenan Evren olurdu. 21. asırda herkes demokrasi diyor. Türkiye'de idam tartışılıyorsa bunu bir kere daha düşünmek gerekiyor.

"DEMOKRATİK ÇÖZÜMLER TARTIŞILSIN"

İdam ne Türklere ne de Kürtlere bir fayda sağlamaz. Bize fayda sağlayacak olan demokratik bir şekilde sorunların çözülmesidir. Herkes buna katkı sunmalıdır. İdama karşıyız. Abdullah Öcalan için demiyorum genel söylüyorum. Eğer Abdullah Öcalan için idam getiriliyorsa bunu kimse kabul etmez. Artık demokratik çözümler tartışılsın. İpler havada oynamasın. Seçim döneminde ipler oynuyor. Eğer şimdi idamlar tartışılıyorsa bu Türkiye'nin hayrına değildir"

Kardeş Öcalan son zamanlarda BDP'nin başlatmış olduğu açık grevlerine ilişkin olarak da "Cezaevlerindeki açlık grevlerindeki mahkumlar son aşamaya geldiler. Gerçekten aileler çok zor durumda. Açlık grevleri bir an önce demokratik bir çözüme kavuşturulmalıdır" ifadesini kullandı.