Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.497
-1.21%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C
  Oktay Ekşi İngilizce bilmeden Londra'da katiplik yaptı

  Oktay Ekşi İngilizce bilmeden Londra'da katiplik yaptı

  Dil bilmediği halde Bern Basın Ateşesi olan Hacı M. Gani iddiasını ortaya atan Ekşi'nin kariyeri Gani'den farklı değil.
  • 12.03.2013 - 13:51

  Oktay Ekşi İngilizce bilmeden Londra da katiplik yaptı #1

  Türkiye'nin Bern Büyükelçiliğine 12 bin dolar maaşla Basın Ataşesi atandı. Yabancı dil bilmediği iddia edilen Ataşe'ye aylık 6 bin dolara tercüman da tutulduğu belirtildi. Bu iddiaların sahibi ise CHP'li vekil Oktay Ekşi.

  Oktay Ekşi, aylık 12 bin dolar maaşla göreve getirilen Hacı Mehmet Gani'ye, yabancı dil bilmediği için, ayda 6 bin dolara tercüman tutulduğunu, eşinin ise ayda 8 bin dolar maaşla, Bern Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliğine ''Hafize'' kadrosu ile atandığını iddia etti.

  OKTAY EKŞİ DE DİL BİLMEDİĞİ HALDE LONDRA'YA KATİP ATANDI

  Uzun yıllar Hürriyet başyazarlığı yapan Oktay Ekşi'nin kariyerinde de buna benzer bir durum söz konusu. 1961 Anayasası ile 277 üyeli Kurucu Meclis üyeleri arasında yer alan Oktay Ekşi de dil bilmediği halde İngiltere'de Londra Büyükelçiliği'ne katip olarak atandı. Bu bilgi gizli bir bilgi değil. 'Oktay Ekşi kimdir' diye kısa bir araştırma yapıldığında 'Dil eğitimi için İngiltere'ye gitti' ifadesine her yerde ulaşabilirsiniz.

  Oktay Ekşi İngilizce bilmeden Londra da katiplik yaptı #2

  KENDİ AĞZINDAN LONDRA SERÜVENİ

  Ekşi, Londra'ya Subay referansıyla gittiğini kendi ağzından şöyle anlatıyor:

  "Ulus gazetesindeyken bir gün muhabir arkadaşlarımdan Yurdakul Fincancı 'Yurt dışına gitmek istiyordun, bir fırsat var, ilgilenir misin?' diye sordu. Meğer hem gazeteci, hem subay, hem de ağabeyimiz konumunda olan Doğan Tanyer (..) Yurdakul'a 'İstersen böyle bir olanak var' diye haber vermiş. (..) Daha sonra da o konuyu bana açmış... (..) Yetkinin Londra Başkonsolosu İsmail Soysal'a ait olduğunu söylediler. (..) Gidince mektubu kendisine takdim ettim. Böylece işe başladım ve üç buçuk yıl Londra'da kaldım."

  50 YIL MİLLETVEKİLİ EMEKLİ MAAŞI ALDI

  12 Haziran Genel Seçimleri'nde CHP'den milletvekili seçilen Oktay Ekşi, en yaşlı üye sıfatıyla Meclis oturumunu açan isim olmuştu. Aynı zamanda 1960 darbesi sonrası Kurucu Meclis Üyeliği yaptığı için 50 yıl emekli milletvekili maaşı alan Ekşi, bu süreç boyunca da seyahatlerinde VIP'i kullandı.

  DEVİR DEĞİŞİR ZİHNİYET DEĞİŞMEZ

  İktidarlar değişse de, devir değişse de zihniyet değişmiyor. Oktay Ekşi'nin dil bilmediği halde İngiltere'de Londra Büyükelçiliği'ne katip olarak atanması da, Hacı Mehmet Gani'nin dil bilmediği halde Bern'e atanması da aynı zihniyetin ürünü.. Ensonhaber'in karşı durduğu şey de tam olarak bu zihniyet.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir