Euro
11.0387
2.68%
Dolar
9.4749
2.86%
Altın
542.84
2.85%
Borsa
1.446
0.92%
Bitcoin
602.507
-2.27%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C
  Okullarda kıyafet serbestliğiyle ilgili merak edilenler

  Okullarda kıyafet serbestliğiyle ilgili merak edilenler

  Okullarda öğrencilerin önlük giyme zorunluluğunun ortadan kalkması, tartışmaya neden oldu.
  • 28.11.2012 - 09:11

  Okullarda kıyafet serbestliğiyle ilgili merak edilenler #1

  Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı okullarda öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Yeni yönetmelikle, MEB'e bağlı resmi ve özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerindeki tek tip zorunluluğu ortadan kalkarak serbest hale geldi. Okullarda önlük tarih oldu. Kıyafet serbestliğiyse bazı başlıklarla sınırlandırıldı.

  BUNLAR SERBEST

  UZUN SAÇ: Saçlar “temiz olmak” kaydıyla uzatılabilecek. Öğrencilerin ızdırabı haline gelen “favori kontrolüne” de son verilecek.

  TAKIM ÜNİFORMASI: Öğrenciler derste tuttukları takımların formasını giyebilecek.

  ENGELLİLERE ÖZEL İZİN: Sağlık özrü bulunan ve bu durumu belgelendiren öğrencilerin özürlerinin gerektirdiği şekilde giyinmelerine izin verilecek.

  BUNLAR YASAK

  TÜRBAN: Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, diğer ortaokul ve liselerde ise sadece seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecek. Bunların dışında öğrenciler okulda başı açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunmak zorunda olacak

  SEMBOL-ROZET: Öğrenciler, öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takıları takamayacak.

  YIRTIK KOT: “İnsan sağlığını olumsuz etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler”, “yırtık veya delikli kıyafetler” ile “şeffaf kıyafetler” giyilmeyecek.

  TAYT VE DAR ETEK: Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyilmeyecek.

  SİYASİ SEMBOL: Öğrenciler, siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamayacak ve giysileri giyemeyecek. (Bakanlık yetkilileri, “Sarı-kırmızı-yeşil renklerini siyasi simge olarak yorumlayan okul yöneticileri çıkabilir mi?” sorumuza “Yorumlanacağını sanmıyoruz” karşılığını verdi.)

  MAKYAJ: Öğrenciler makyaj yapmayacak.

  BIYIK-SAKAL: Bıyık ve sakal da yasaklar listesinde.

  İşte yönetmeliğin getirdikleri:

  KIYAFETLER MEVSİME UYGUN OLACAK

  - Öğrenci, öğrenim gördüğü okulun arması ve rozeti dışında; arma, sembol, rozet ve benzeri takılar takamayacak.

  - Mevsime uygun olmayan, yırtık, delikli ya da şeffaf kıyafetler giyemeyecek.

  İHL DIŞINDA KIZ ÖĞRENCİLERİN BAŞI AÇIK OLACAK

  - İmam hatiplerde kız öğrenciler başlarını örtebilecek. (Önceki yönetmelikte imam hatipte okuyan kız öğrenciler yalnız Kur'an-ı Kerim dersinde başlarını örtebiliyordu.)

  - İmam Hatipler dışındaki okullarda yalnızca seçmeli Kur'an dersinde kız öğrenciler başlarını örtebilecek.

  - Diğer okullarda kız öğrencilerin başı açık, saçları temiz ve boyasız olacak. Makyaj yapamayacak, erkek öğrenciler bıyık ve sakal bırakamayacak.

  VÜCUT HATLARI BELLİ OLMAYACAK

  - Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetlerle diz üstü, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemeyecek.

  - Siyasi sembol içeren simge ve yazıların olduğu fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamayıp, giysilerini de tercih edemeyecek.

  VELİLERİN YÜZDE 60'I İSTERSE OKULLARDA TEK TİP DEVAM EDEBİLİR

  - Öğrenci, tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak. Ancak MEB'e bağlı özel okullarda; velilerin en az yüzde 60'ının onayıyla, sınırlamalara uyulmak kaydıyla, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilecek.

  - Yönetmelik, Kanun'daki milletlerarası özel öğretim kurumları, yabancı okullar ve azınlık okulları öğrencileri hakkında uygulanmayacak.

  - Atölye, işlik ve laboratuvarlarda önlük veya tulum, işyerlerindeyse yapılan işin özelliğine uygun kıyafet giyilebilecek.

  ÖZEL KIYAFET ALDIRILMAYACAK

  - Öğrenciler, beden eğitimi ve spor derslerinde eşofman, diğer spor etkinliklerinde ise etkinliğin özelliğine uygun kıyafet giyecek ancak bu kıyafetlerde de tek tip zorlaması olmayacak.

  - Sağlık özrü olan ve bu durumu belgelendiren öğrencilerin özürlerinin gerektirdiği şekilde giyinmelerine izin verilecek.

  - Özel gün, hafta ve kutlamalarda ders içi ve ders dışı faaliyetlerde kullanılmak üzere veliye mali yük getirecek özel kıyafet aldırılamayacak.

  KAŞLAR ALINIP OJE SÜRÜLEBİLECEK

  Önceki yönetmelikte lise öğrencilerine yönelik 'Kaşlar alınmaz, tırnak uzatılmaz ve cilalanmaz. Yüzük, küpe, kolye, iğne ve bilezik gibi süs ve ziynet eşyası takılmaz" ifadeleri yer alıyordu. Yeni yönetmelikte bu ifadelere yer verilmemesi; öğrencilerin ojeli, küpeli ve hatta piercingle okula gidebilmesinin önünü açtı. Yeni yönetmelik hemen uygulamaya geçecek. Daha önce okul yönetimi kararıyla forma veya önlük alınmış ise öğrenciler önümüzdeki yılın sonuna kadar bunu giyebilecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir