Petrol
96.91
-1.26%
Euro
18.401
0.00%
Dolar
17.9615
0.16%
Altın
1.033
-0.59%
Borsa
2866
0.08%
Bitcoin
434.407
-2.63%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C
  Öldürülen terörist sayısı 100'e yükseldi

  Öldürülen terörist sayısı 100'e yükseldi

  Mehmetçik'in Kazan Vadisi'nde sürdürdüğü operasyonda ölü ele geçirilen terörist sayısının 100'e yükseldiği açıklandı.
  • 22.10.2011 - 22:38

  Öldürülen terörist sayısı 100 e yükseldi #1

  Çukurca'daki 24 askerin şehit olduğu hain saldırının ardından başlatılan operasyonlar tüm hızıyla sürüyor. Operasyonların Kazan vadisinde yoğunlaştığı belirtiliyor. Bölgeden gelen son Haberler ise operasyonlarda şimdiye kadar 100 teröristin etkisiz hale getirildiği yönünde...

  ÖLDÜRÜLEN TERÖRİST SAYISI 100'E YÜKSELDİ

  Çukurcadaki hain saldırının ardından sınır bölgesinde havadan ve karadan operasyonlar başlatıldı. Operasyonlara bölgeye kaydırılan 22 tabur ile Diyarbakır ve Malatyadan kalkan jetler katılıyor.

  Operasyonlar daha çok Kazan vadisinde yoğunlaştı. Genelkurmay Başkanlığının gün içinde yaptığı açıklamada operasyonlarda 49 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilmişti.

  Bu fotoğraflar bugün çekildi...

  Öldürülen terörist sayısı 100 e yükseldi #2

  Akşam üstü yoğunlaşan çatışmaların ardından bölgeden gelen son bilgiler etkisiz hale getirilen terörist sayısının 100'e yükseldiği yönünde.

  Öldürülen terörist sayısı 100 e yükseldi #3

  Son baskında ölü ele geçirilen teröristlerin daha önce "Kavaklı Kampına" yapılan baskından kaçan grup olduğu belirlendi.

  Bölücü terör örgütü mensuplarının yurt içinde ve sınırdaki birliklere yönelik eylemlerini önlemek amacıyla, sınır ötesinde birkaç, yurt içinde ise iki ayrı bölgede başlatılan operasyonlar devam ediyor.

  Terör Örgütünün 7 Üst Düzey Yöneticileri Öldürüldü

  Öte yandan 10 Ekim'de düzenlenen hava operasyonlarında terör örgütünün sözde 7 üst düzey yöneticisi öldü. Öldürülen Rustem Cudi, Alişer Koçkiri, Yücel Halis adlı teröristlerin çok sayıda kanlı eylemin planlayıcısı olduğu ortaya çıktı.

  15 YILDIR GİRİLMİYORDU

  Hakkari-Çukurca arasında Irak sınırında sarp dağlarla çevrili Kazan Vadisi'ne PKK'nın kurulduğu tarihten bu yana ilk kez girildiği belirtildi. Vadinin coğrafi yapısı ise sarp kayalıklardan oluşuyor ve Irak sınırının sıfır noktasında yer alıyor. Karayolu ile ulaşımın mümkün olmadığı vadide bulunan bazı köylere ulaşım patika yollardan sağlanıyor. Genellikle kaçakçılıktan geçimini sağlayan köylülere de örgüt mensupları sınır geçişlerinde destek veriyor. PKK teröristlerinin bu vadiyi mesken tutmasının nedenleri arasında da bu noktadan Hakkari'nin kritik noktalarına dağ yollarını geçiş güzergahı olarak kullanması yatıyor. Bunun yanında Kazan Vadisi'nde Fehman Hüseyin'in sağ kolu olan bazı örgüt yöneticilerinin bulunduğu öğrenilince operasyonlar bu bögede yoğunlaştırıldı. Vadide ayrıca PKK'nın çok sayıda alt gurubu bulunuyor. Olması muhtemel hava ve kara harekatında toplu halde kayıp vermek istemeyen örgütün, elemanlarını 50 kilometrelik alana dağıttığı biliniyor. PKK'lı teröristlerden istihbarat birimleri tarafından tespit edilemeyen bazı örgüt mensupları da lojistik ihtiyaçları karşılamak için çoğu zaman şehir merkezine giriyor. Mazot ve sigara kaçakçılarını milis olarak kullanan örgüt, vadi ile şehir arasındaki irtibatı bu milisler aracılığıyla sağlıyor. Mazot kaçakçılığı yapan milislerin Çukurca'ya yönelik saldırı hazırlığında bulunan silahlı örgüt teröristleri Isuzu marka kasalı kamyonetlerle taşıdıkları tespit edildi. Saldırıda kullanılan havan topları ve roket mermilerinin bu kamyonetlerle taşındığını tespit eden güvenlik güçleri hava ve kara harekatını bu geçiş noktalarında yoğunlaştırdı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir