ORC'nin 2015 siyasi gündem araştırması

araştırma

ORC araştırma şirketi 2015 siyasi gündemine ilişkin bir anket yaptı. Anket sonuçlarına göre bu pazar seçim olsa Ak Parti'nin oyu yüzde 48,6 oldu.

ORC Araştırma şirketi, daha önce 2014 yerel seçimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaptığı başarılı siyasi anketlerinden sonra 2015 siyasi gündemine ilişkin bir anket çalışması yaptı.

BU PAZAR GENEL SEÇİM OLSA

Ankete göre bu pazar seçim olsa Ak Parti yüzde 48,6 oy bandında yer alırken CHP 23,3 MHP yüzde 13,5  HDP ise yüzde 8,2 oy bandında yer aldı.

ORC'nin 2015 siyasi gündem araştırması

BAŞKANLIK SİSTEMİNE EVET

ORC'nin devlet başkanlığı ile ilgili sorduğu, "Türkiye'nin 'Devlet Başkanlığı' sistemine geçişi ile ilgili bir referandum yapılsa oyunuz hangi yönde olur?" sorusuna yüzde 56,0 Evet oyu gelirken yüzde 32,3 Hayır oyu geldi. Yüzde 11,7'lik kısım ise Kararsız olduğunu belirtti.

ORC'nin 2015 siyasi gündem araştırması

AVRUPA BİRLİĞİ ÖNEMSİZ

Araştırma şirketi yaptığı ankette Türkiye'nin Avrupa Birliği ilişkisini de sordu. Ankette 'Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üye olmasını önemsiyor musunuz?' sorusu yüzde 21,5 Önemsiyorum, yüzde 65 Önemsemiyorum cevabı alırken yüzde 13,5'lik kısım fikir belirtmedi.

ORC'nin 2015 siyasi gündem araştırması

OSMANLICA DERSLERİ

Seçmeli ders olarak müfredata girmesiyle birlikte gündemde yer tutan Osmanlıcaya ilişkin bir soru yer aldı. Ankette sorulan 'Osmanlıca dersinin Milli Eğitim müfredatına konulmasını olumlu buluyor musunuz?' sorusu yüzde 66,0 olumlu buluyorum cevabı aldı. Soru, yüzde 27,4 olumsuz buluyorum cevabı alırken yüzde 6,6'lık dilim fikir belirtmedi.

ORC'nin 2015 siyasi gündem araştırması

PARALEL YAPI MÜCADELESİ DESTEKLENİYOR

ORC araştırma şirketi, son zamanlarda her kolda mücadele edilen Paralel Yapı ile ilgili mücadeleyi sordu. Araştırmada yer alan 'Türkiye Cumhuriyeti'nin paralel yapılanmayı etkisiz hale getirmek için yürüttüğü mücadeleyi destekliyor musunuz?' sorusu yüzde 71,0 Destekliyorum cevabı aldı. Soruya yüzde 20,6'lık kısım Desteklemiyorum derken yüzde 8,4'lük dilim fikir belirtmedi.

ORC'nin 2015 siyasi gündem araştırması

Cumhurbaşkanı'na Osmanlı Diriliş Marşı ile karşılama İZLE