Euro
10.143
0.26%
Dolar
8.6396
0.14%
Altın
493.59
0.27%
Borsa
1.407
1.58%
Bitcoin
372.500
1.50%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C
  ORC'nin erken seçim anketi

  ORC'nin erken seçim anketi

  ORC'nin seçim anketine göre AK Parti'nin oylarını artırarak rahatlıkla tek başına iktidar olabileceği görüldü.
  • Haber Merkezi
  • 20.08.2015 - 08:57

  ORC nin erken seçim anketi #1

  YSK, milletvekili genel seçiminin yenilenmesi halinde, yasadaki 90 günlük süreyi kısaltma yetkisi bulunduğuna oy birliği ile karar verdi. Bunun ardından gözler koalisyon ihtimallerinin de sona ermesiyle erken seçime çevrildi.

  ORC Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankete göre, bu şartlarda gidilecek bir erken seçimde AK Parti, oylarını artırarak rahatlıkla tek başına iktidar olabilir.

  ORC Başkanı Mehmet Murat Pösteki, AK Parti'nin MHP'ye ve HDP'ye kaptırdığı oylarla, son seçimde oy kullanmayan yüzde 3'lük seçmeninin yeniden oy vermesi halinde oy patlaması yaşayacağını öne sürdü.

  AK PARTİ'NİN OYU YÜZDE 44

  Pösteki, 7 Haziran'da AK Parti'den MHP ve HDP'ye oy gittiğini, bunun yanı sıra daha önce AK Parti'ye oy verip, 7 Haziran'da sandığa gitmeyen yüzde 3'lük bir seçmen kitlesi bulunduğunu hatırlatarak, “Şu anki tabloya baktığımızda, özellikle İç Anadolu bölgesinde AK Parti'den MHP'ye giden oyların, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde ise AK Parti'den HDP'ye giden oyların büyük bölümünün yeniden AK Parti'ye döndüğünü söyleyebiliriz. Bu gelen oylarla AK Parti oylarında 7 Haziran'a göre yüzde 3,2'lik artış görülmektedir. Ak Parti'nin şu anki oyu yüzde 44,1 seviyesindedir” bilgisini paylaştı.

  ORC nin erken seçim anketi #2

  "YÜZDE 3 GERİ GELİRSE AK PARTİ ÇOK RAHAT İKTİDAR OLUR"

  Pösteki, AK Parti'nin 7 Haziran'da oy kullanmayan yüzde 3'lük seçmenini ikna etmesi halinde MHP ve HDP'den gelen oylarla yükselişte olan AK Parti'nin daha da yükselişe geçeceğinin ve çok rahat bir şekilde tek başına iktidar olacağının söylenebileceğini dile getirdi.

  "SANDIKLARA SAHİP ÇIKILIRSA AK PARTİ OY PATLAMASI YAŞAR"

  ORC Başkanı Pösteki, “AK Parti'nin, başta Güney Doğu ve Doğu Anadolu'da olmak üzere tüm bölgelerde sandıklara sahip çıkılması, seçim güvenliğinin sağlanması, adayların doğru belirlenmesi, paralel yapıyla mücadelenin etkin şekilde sürdürülmesi, emekli memur ve işçi kesimi ekonomik olarak rahatlatacak önlemler alınması halinde AK Parti'nin oylarının beklentilerin üzerinde artacağını, oy patlaması yapabileceğini söyleyebiliriz” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir