Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
379.137
-1.85%
15ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 15 C
  Orgeneral Necdet Özel'den samimi açıklamalar

  Orgeneral Necdet Özel'den samimi açıklamalar

  30 Ağustos'ta emekli olup sivil hayata dönecek olan Orgeneral Necdet Özel samimi açıklamalarda bulundu.
  • Haber Merkezi
  • 13.08.2015 - 10:27

  Orgeneral Necdet Özel önceki gün gerçekleşen Devlet Şeref Madalyası töreninin ardından verilen resepsiyonda, Vatan'dan Murat Çelik’in sorularını yanıtladı. Görevini gelecek hafta devredecek olan Genelkurmay Başkanı Özel, Beştepe'de yaptığı konuşmanın öneminden bahsederken, milli iradeye saygının olmazsa olmaz olduğundan bahsetti.

  Orgeneral Necdet Özel den samimi açıklamalar #1

  İşte Necdet Özel'in o açıklamaları:

  Görevini 18 Ağustos Salı günü Orgeneral Hulusi Akar’a devredecek olan ve 30 Ağustos'ta emekli olup sivil hayata dönecek olan Orgeneral Özel şu şekilde konuştu;

  "İNSANLARA ÖNYARGI İLE YAKLAŞMAYIN"

  “Bir nasihatte bulunayım... Beni bir ağabey olarak kabul ederseniz, bir ağabey tavsiyesi... İnsanlar hakkında önyargılı olmayın. Önyargılarla yaklaşmayın. Bırakın, fırsat verin, insanlar çalışsın. İcraatlarını görün ondan sonra değerlendirin."

  "BANA DA ÖNYARGILI BİR BAKIŞ VARDI"

  Özel, bu tavsiyesinin sebebinin kendisine önyargılı davranıldığını düşündüğü için mi olduğu sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi;

  "Evet. Doğrusu, öyle oldu. 2011’de göreve geldiğimde - o günlerin özel koşullarını siz gayet iyi hatırlarsınız - bana da önyargılı bir bakış vardı. O yüzden diyorum, bırakın çalışalım, icraatımızı görün, ondan sonra eleştirecekseniz de eleştirin. Eleştiri en doğal haktır. Ben eleştiriye her zaman açık oldum. Silahlı Kuvvetler’i de bu anlayışla yönettim. TSK içinde eleştirel bakış açılarının önünü hep açtım görevim boyunca."

  Orgeneral Necdet Özel den samimi açıklamalar #2

  "HAKSIZLIĞA UĞRADIĞINIZI MI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?"

  "Haksızlığa uğradığınızı mı düşünüyorsunuz? Böyle bir duygu ile mi ayrılıyorsunuz görevinizden?" sorusuna evet yada hayır diye net bir yanıt vermeyen Özel "Bakın, az önce törende yaptığım konuşmada da vurguladım. TSK milli ordudur. O konuşmada çok net mesajlar var. Görmek isteyenlere tabii... Bu milli ordunun komutanları da millidir, milli komutanlardır" diye konuştu.

  (*) Özel’in kürsüden yaptığı konuşmanın bahsettiği kısmı şöyleydi:

  “Silahlı kuvvetlerimiz milli ordu olmanın vazgeçilemez esası olarak her türlü etnik, dini, mezhepsel ayrımcılığın ve ideolojik görüşün dışındadır, devletimizin resmi yasal hiyerarşisi haricindeki her türlü yapıyla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlı mücadelesine devam edecektir.”

  "SANDIĞA ATTIĞIMIZ OY YAPTIĞIMIZ İŞE YANSIMAZ"

  "Bizler, görevlerimizi yaparken her türlü görüşümüzden bağımsız davranırız. Elbette biz de bu ülkenin vatandaşlarıyız ve herkes gibi bizlerin de farklı dünya görüşlerimiz, inançlarımız, siyasi düşüncelerimiz var. Bir de oyumuz var. Zamanı geldiğinde, sandık kurulduğunda gider o oyu atarız ama siyaset, ideoloji orada biter. Sandığa attığımız o oyun rengi, yaptığımız işe hiçbir zaman yansımaz. Biz böyle gördük, böyle eğitildik ve hep bu ilke çerçevesinde çalıştık. Milli ordunun komutanları, aynı şekilde görev yapmaya devam edecektir. Bunu herkesin bilmesini istiyorum."

  İşte röportajın devamı..

  "BU MEVKİDE HASTA OLAMIYORSUNUZ"

  Bu sözleri üzerine Orgeneral Özel’e “Bütün bunlardan, yaşadığınız birçok sıkıntıyı içinize attığınız sonucunu çıkartabilir miyim” diye sordum.

  Yüzünde acı bir tebessüm belirdi ve ardından şunları söyledi: "Dediğim gibi, bu mevkilere, makamlara gelen, bu görevleri yapanların kaderi bu. İşte bakın, geçenlerde ameliyat oldum, doktorlar nekahet döneminin iki buçuk ay olduğunu söylediler. İki buçuk aylık rapor vereceklerdi ama işte 15 gün içinde göreve dönmek zorunda kaldım."

  “Daha önce de zona olmuştunuz. Sıkıntıdan, stresten olur derler zona için...” diye böldüm komutanın sözünü.

  - Evet. Zona da oldum doğru. Oluyor işte... Sıkıntı, yorgunluk... Olabiliyor. Dediğim gibi, bu işler böyle, hasta bile olamıyorsunuz işte.

  "BEN HEP MİLLİ İRADEYE SAYGI ÇERÇEVESİNDE ÇALIŞTIM"

  - Yine törendeki konuşmamda altını çizdiğim gibi, ben hep milli iradeye saygı çerçevesinde, demokrasiye inanan bir insanın anlayışıyla çalıştım. Birlikte görev yaptığım silah arkadaşlarım ve devlet yönetiminde beraber mesai verdiğimiz herkes bunu bilir. Onlar bu durumun şahididir. Bizi ilgilendiren konularda, söylenmesi gereken her şeyi söyledim, yapılması gereken her şeyi yaptım. Ama yerinde, zamanında ve muhataplarına"

  ÖNYARGILARA CEVABI İCRAATLARIMLA VERDİM

  “Sanırım, o meşhur soruşturma ve dava süreçlerinde, TSK mensuplarına yeteri kadar sahip çıkmadığınız türünden eleştirilere bir yanıt bu sözleriniz” diye araya girdim. Genelkurmay Başkanı’nın yanıtı, bu sorumu da kapsayan şekilde ama ‘genel’e dair oldu:

  - Ben görev sürem boyunca, ilk günden itibaren, önyargılı değerlendirmelere, eleştirilere cevabımı hep icraatımla vermeyi tercih ettim. Düşünün... Bir yemin etmişsiniz, omuzlarınızda büyük bir sorumluluk var. İstediğiniz gibi konuşamıyorsunuz, bazı şeyleri söyleyemiyorsunuz. Ama bu da normal. Bizimki gibi görevlerin doğasında var bu durum.

  (**) Özel’in konuşmasındaki o bölüm de şöyleydi:

  “Demokratik bir ülkenin silahlı kuvvetler komutanı olarak görevimle ilgili konuları yerinde ve zamanında ilgili makam sahipleriyle çok açık ve şeffaf şekilde paylaştım. Milli iradeye daima saygılı oldum.”

  "UZUN SÜRE DİNLENECEĞİM"

  Sohbetin sonunda helâlleştik Genelkurmay Başkanı ile...

  Resepsiyondaki sohbetimiz, Özel’in emeklilik dönemine ilişkin planlarıyla son buldu. Necdet Özel, emekli olduktan sonra da Ankara’da yaşamaya devam edeceğini söyledi. Televizyon programlarına konuk olmayı, medyaya demeç vermeyi düşünmediğini özellikle vurguladı. "Uzunca bir süre dinlenmek istiyorum” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir