Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
363.559
-1.23%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C
  Osman Kavala yeniden tutuklandı

  Osman Kavala yeniden tutuklandı

  Gezi Parkı davasından beraat eden Osman Kavala, 15 Temmuz soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
  • AA
  • 19.02.2020 - 21:14
  • Güncelleme : 19.02.2020 - 21:14

  Dün görülen Gezi Parkı davasında beraat eden ve tahliye kararı çıkan Osman Kavala için, Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin başka bir soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilmişti.

  Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs suçundan İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan Kavala, emniyetteki işlemleri tamamlanarak, adliyeye sevk edilmişti.

  TUTUKLANMA TALEBİYLE MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

  Emniyetteki işlemleri tamamlanan Osman Kavala, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebir, şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs" suçundan tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

  "TÜM İDDİALAR ASILSIZDIR"

  Soruşturma savcılığınca tutuklanma talebiyle hakimliğe sevk edilen şüpheli Osman Kavala, Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından sorgulandı.

  İfadesinde 2 yıl 4 aydır hukuksuz bir şekilde tutuklu olduğunu belirten Kavala, "Dün 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nin beraat kararının tescil etmiş olduğu gibi ve daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının açıkça belirttiği gibi maruz kaldığım sıra dışı vahimlikteki bir hak ihlalinin, dünkü gözaltı kararı ve bu akşam gördüğümüz savcının sevk yazısı bu hak ihlalinin devam ettirilmekte olduğunu göstermektedir. Daha önceki ifademde belirtmiş olduğum gibi 15 Temmuz darbe girişimine destek olmak ile ilgili tüm iddialar asılsızdır." diye konuştu.

  TUTUKLANDI

  Nöbetçi Hakimlik, kamuoyunda Gezi Parkı davası olarak bilinen dosyadan verilen tahliye kararı nedeniyle atılı suçun ağırlığı ve önemi dikkate alındığında, şüphelinin kaçma şüphesinin bulunduğu ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı gerekçeleriyle şüphelinin "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan tutuklanmasına karar verdi.

  Osman Kavala yeniden tutuklandı #1


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir