Kanuni Sultan Süleyman öpüşmezdi

Kanuni Sultan Süleyman öpüşmezdi

Tarihçi-Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Kanaltürk ekranlarında yayınlanan 2. Sayfa programında Başbakan Erdoğan'ın Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili eleştirilerine destek verdi.

"OSMANLI SARAYINDA ÖPÜŞME YOKTU"

Dizide hep harem hayatının yer almasını, "Ucuz olsun diye savaş sahneleri çekmiyorlar" şeklinde yorumlayan Yavuz Bahadıroğlu, "Haremde erkeğin kadınla görüşmesi bile mümkün değildi. Dizideki erkek karakterler haremden çıkmıyor. Osmanlı sarayında öpüşme yoktu. Çünkü padişahlar salgın hastalık nedeniyle korunurdu. Yanaktan ve alından öpme vardı. Dizide bir öpüşme sahneleri var ki 'Artık bu kadarı da olmaz' seviyesinde ilerliyor. Padişahlar haftada 2 kez hareme giderdi. Geri kalan günlerde devlet işleriyle uğraşırlardı. Kadın peşinde koşan, mirasyediler değillerdi. Kanuni'nin 30 yılı at üstünde geçti, haremde değil. Dizi yüzünden haremden çıkmaz adam görüntüsü var." şeklinde konuştu.

"HÜRREM 2 YILDIR SÜLEYMAN DEMEYİ ÖĞRENEMEDİ"

Dizideki Kanuni ve Hürrem'in gerçek karakterleri yansıtmadığını belirten usta tarihçi sözlerine şöyle devam etti: "Tarihimizde o dizideki gibi Kanuni yok, Hürrem yok, Mahidevran yok. 2 senedir Süleyman demesini öğrenemeyen padişah karısı mı olur. Kanuni büyük şair, Hürrem de hatırı sayılır bir şair. Dizideki Hürrem 2 yıldır Sülüman diyor, Süleyman diyemiyorum. Nazmiye Demirel bile 2 yılda Süleyman demeyi öğrendi. Isparta şivesiyle o da ilk zamanlar Sülüman diyordu."

Yavuz Bahadıroğlu'dan Erdoğan'a destek

Kanuni Sultan Süleyman öpüşmezdi

"O KADAR DEKOLTE ZATÜRRE NEDENİ"

Muhteşem Yüzyıl dizisinde kadın oyuncuların giydiği dekolte kıyafetlere de değinen Bahadıroğlu: "O kadar dekolte ile sarayda kışı geçiremezsin. Soğuktan zatürre olur, ölürsünüz. Saray çok soğuk bir yer. Mangala ısınan 1,5 metre kalınlığında duvarlar. Orada yaşamak çok zordur. İçerisi ısınana kadar yaz geliyor. Soğuyana kadar kış geliyor" dedi.