Euro
15.4391
0.07%
Dolar
13.5189
0.00%
Altın
790.9170
0.16%
Borsa
2,072.93
0.00%
Bitcoin
582.743
-0.72%
4ºC
İstanbul
Güneşli 4 C

  Otomobil parçaları sanat eserine dönüştürüldü

  Bodrum'da ressam ve heykeltıraş Koçak, hurdaya ayrılmış otomobil ve diğer araç parçalarından hayvan ve müzik aleti gibi sanat eserleri yaptı
  • AA
  • 04.08.2015 - 13:19
  Otomobil parçaları sanat eserine dönüştürüldü

  Uzun yıllar Bodrum'un Kızılağaç Mahallesi'ndeki evinde ailesiyle yaşamını sürdüren Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu 44 yaşındaki Ressam ve heykeltıraş Rıfat Koçak, yaptığı sıra dışı çalışmalarla dikkati çekiyor.

  HURDA SATIŞI YAPAN YERLERİ DOLAŞTI

  Bodrum'daki hurda satışı yapılan yerleri gezen ve buralardan atık araç malzemeleri toplayan sanatçı, bu parçaları sanat eserine dönüştürüyor. Yaptığı çalışmaları AA muhabiriyle paylaşan Koçak, geri dönüşüm malzemelerinden yaptığı heykellerin kendisine büyük keyif verdiğini söyledi.

  Otomobil parçaları sanat eserine dönüştürüldü #1

  "Kabus ve Korkular", "Ayin", "Helezonik Düşler", "Balıkların Gecesi" gibi birçok kişisel resim ve heykel sergisi açan Koçak, son olarak "Geleceğe Miras" adı altında 20 heykel ve 75 resim çalışmasından oluşan çalışma hazırladığını kaydetti.

  VATANDAŞLAR DA DESTEK OLDU

  Hurdalardan sanat eseri yaptığını duyan bazı vatandaşların da kendisine destek olduğunu anlatan Koçak, bu çalışmaları yaptığı sırada insanların evinin bahçesine atık malzemeler bırakarak kendisine destek olduğunu ifade etti.

  Otomobil parçaları sanat eserine dönüştürüldü #2

  HURDACILAR İLGİNÇ MALZEMELER GETİRİYOR

  Bazı hurdacıların da kendisine ilginç parçalar getirdiğine değinen Koçak, şunları söyledi, "Çevredeki insanlar, araç parçacıları, hurdacılar ve bu işle uğraşan kişiler, enteresan bir parça veya bir atık malzeme gördükleri zaman, telefon açıp 'Rıfat senin bahçeye bir şey attık gördün mü?' diyor. Bu, artık insanların da çalışmalarımı kabul ettiğini ve sevmeye başladıklarını gösteriyor. Bu, çok hoşuma giden bir şey."

  Otomobil parçaları sanat eserine dönüştürüldü #3

  HAYVAN FİGÜRÜ YAPMAYI SEVİYOR

  Koçak, eskimiş araç balataları, araç salıncakları, pistonlar, amortisörler, dişli gibi bir daha kullanılmayacak parçalardan deve kuşu, tekne, keçi, balık gibi bir çok çalışması olduğunu vurguladı. Demir parçalardan hayvan figürü yapmayı çok sevdiğini dile getiren Koçak, ayrıca atık araç parçalarından bazı müzik aletleri yaptığını da anlattı.

  Otomobil parçaları sanat eserine dönüştürüldü #4

  İKİ HAFTA AÇIK KALACAK

  Yurtiçi ve yurtdışındaki birçok koleksiyonda da çalışmaları bulunan sanatçı, daha önce "Halikarnas Balıkçısı" Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın yaklaşık 2 ton ağırlığında ve 8 metre uzunluğunda demirden bir heykelini yapmıştı. Koçak'ın "Geleceğe Miras" adlı sergisi, Dibeklihan Sanat Merkezi'nde iki hafta açık kalacak.


  Görüş Bildir