Otomotiv sektöründeki eylem traktör fabrikasına sıçradı

z

Bursa'da Renault fabrikasında geçen hafta perşembe gecesi başlayan grev birinci haftasını doldururken dün ilginç gelişmeler yaşandı. Önce öğleden sonra Renault ve TOFAŞ fabrikalarında işçi temsilcilerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen ve temsilcileri ifadeye çağıran yazılar tebliğ edildi.

TRAKTÖR FABRİKASINDA DA EYLEM BAŞLADI

Ancak bu tebligatlar eylemlerin en önemli iki fabrikasında bir kırılma değil, aksine 'özgüven patlaması' yarattı. Gece yarısına doğru gelen, "Türk Traktör fabrikasında da iş bırakma eyleminin başladığı" haberi ise özellikle kendi işletmeleri de bu fabrika gibi Koç grubuna bağlı olan TOFAŞ işçileri arasında büyük memnuniyet yarattı.

1 HAFTADIR SÜRÜYOR

Renault işçilerinin toplu sözleşmenin yenilenerek ücretlerin iyileştirilmesi, Türk Metal Sendikası'nın fabrikadan çıkarılarak işçi temsilcilerinin muhatap alınması ve eylem nedeniyle hiçbir işten atma olmaması talepleriyle başlattıkları direniş bir haftada TOFAŞ, Coşkunöz, Mako, Ototrim, Kocaeli'deki Ford gibi sektörün önemli işletmelerine yayılmıştı.

SAVCILIK İFADEYE ÇAĞIRDI

İşçilerin kararlı tutumuyla büyüyen grevin bitirilmesi için dün ilk 'resmi' hamle de geldi. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Renault ve TOFAŞ'taki grevci işçilerin temsilcilerine gönderilen yazılarda eylem nedeniyle ifade vermeye gelmeleri istenerek bu 'suçlama' ile verilebilecek hapis cezalarının süreleri de belirtiliyordu. Tebligatı alan işçi temsilcileri ise kendilerinin gizli saklı suç işleyen insanlar değil haklarını arayan işçiler olduklarını söylüyordu.

İLK KEZ 'RESMİ' BİLDİRİM

Bir haftadır direnen işçilerin kendilerine gelen bu ilk 'resmi' yazıya cevabı, 'greve devam' oldu. Başta, eylemin başladığı Renault ve diğer önemli merkez TOFAŞ'ta işçiler oybirliği ile bu kararı aldı. Hatta Mako fabrikasında, savcılık yazısına karşı alınan kararın dışında bir şey daha oldu: İşverenin, en önemli müşteri Hyundai için 'artık bizden mal almayacak, biz de bu fabrikayı kapatır gideriz' açıklamasına işçiler, 'Açlıktan ölmeyiz yolumuzdan dönmeyiz' sloganı ile yanıt verdi.

GECE YARISI ANKARA'DAN BİR HABER

Metal işçilerinin büyük eyleminde dün, tam bu gelişmelerle kapanırken Ankara'dan bir haber geldi. TOFAŞ gibi Koç grubuna bağlı olan Türk Traktör fabrikasında da işçiler 23.00 vardiyasından itibaren üretimi durdurmuştu.

İŞVEREN, SENDİKA VE BAKAN ÇELİK: KİMSE ZARAR GÖRMESİN

Son bir haftadır Türkiye gündemine oturan metal işçilerinin grevinde işverenler, işveren sendikası MESS, işçilerin direniş öncesi örgütlü olduğu Türk Metal Sendikası ve son olarak dün Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından sayıları 12 bini aşan grevcilere sürekli, 'kimse zarar görmeden eylemi bırakın' çağrısı yaptı. Ancak işçilerin bu 'ortak' çağrılara yanıtı hep, 'taleplerimiz yerine getirilmediği sürece greve devam' oldu. Bu kararlar tüm fabrikalarda bütün işçilerin katıldığı oylamalarda alındı.