Euro
15.3409
0.04%
Dolar
13.4412
0.03%
Altın
786.1860
0.01%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
569.080
-2.44%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  Özal: 5 senede çürümesi gereken şey 20 senede çürümemiş

  8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal bugün küçük bir defin işlemiyle yeniden toprağa verilecek..
  • 05.10.2012 - 10:11
  Özal: 5 senede çürümesi gereken şey 20 senede çürümemiş

  Özal: 5 senede çürümesi gereken şey 20 senede çürümemiş #1

  Ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında inceleme yapılmak üzere mezarı açılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın naaşındaki incelemeler tamamlandı. Özal, bugün yeniden toprağa verildi.

  ÖZAL YENİDEN TOPRAĞA VERİLDİ

  MEZARIN ÜZERİNE MERMER KONMAYACAK

  8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenazesi, saat 09.40 sıralarında Adli Tıp Kurumu'ndan alındı. Cenaze tören ve defin için Topkapı'daki anıt mezara götürüldü. Özal'ın naaşı burada yapılacak dini törenin ardından yeniden toprağa verildi. Merhum Turgut Özal'ın eşi Semra Özal ve kızı Zeynep Özal da cenaze töreni için anıt mezara geldi. Semra Özal, asansörlü platformla anıt mezarın bulunduğu alana indi. Ailenin isteği üzerine Özal'ın mezarının üstüne mermer konmayacak. Toprak dökülecek, üzerine de çiçekler dikilecek.

  'KÜÇÜK BİR DEFİN İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK'

  Ahmet Özal, Topkapı'daki Anıt Mezar'ın girişinde, babası Turgut Özal'ın cenazesi Adli Tıp Kurumu'ndan getirilmeden önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “küçük” bir defin işleminin gerçekleştirileceğini söyledi. Gerekli işlemlerin yapıldığını aktaran Özal, “Tekrar savcımıza, Adli Tıp'a teşekkür ediyorum. Gayet titiz bir çalışma yapıldı. Sonuçlar herhalde 1-2 aya kadar çıkar. İnşallah bu hadise, Türkiye'de tekrarlanmaz” diye konuştu.

  'BABAMIN NAAŞI ÇIKARILIRKEN ORADA OLMAK İSTEMEDİK'

  Özal, “babasının mezardan çıkarılışı sırasında aileden kimsenin bulunmadığının” hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “Çünkü biz istemedik aile olarak ama bu adaletin kararıydı. Onun için açıldı. Devlet Denetleme Kurulu raporu üzerine açıldı. Savcının verdiği kararla...”

  SONUÇLARIN GELMESİ ZAMAN ALACAK

  İlk bulgularla ilgili kendisinin bilgilendirilip bilgilendirilmediği sorulan Özal, “Yok daha bir şey gelmedi. Daha onun için çok erken, herhalde biraz zaman alacaktır” dedi. Özal, “ailenin mezarın üzerinin toprakla örtülmesi isteği”nin anımsatılması üzerine, “Evet biraz daha bizim kültürümüze, geleneğimize uygun olarak, mermer lahitin kaldırılması, toprak olması, insanların toprağa su dökebilmesi için...Çünkü insanlar geliyor buraya” ifadesini kullandı.

  5 SENEDE ÇÜRÜMESİ GEREKEN ŞEY 20 SENEDE ÇÜRÜMEMİŞ

  Ailede bulunduğu belirtilen Turgut Özal'a ait saç tellerinin ilgili makamlara verilip verilmeyeceğinin sorulması üzerine Özal, cenazede saç tellerinden çok daha fazla doku elde edildiğini anlatarak, “Çünkü sadece kemik değil, biliyorsunuz gövdenin kendisi yapı olarak, hatta iç organlarla beraber 5 senede çürümesi gereken şey 20 senedir çürümemiş” diye konuştu.

  "BENİM HADDİMİ AŞAR"

  Özal, “bulunan doku örneklerine ilişkin değişik iddialar da olduğu” yönündeki soruyu, “Hayır, benim danışmanım kendisi de oradaydı, avukatım da oradaydı. Adli Tıp Kurumu Başkanı'yla görüştüm, aynen öyle duruyor. Konuyu teknik olarak yorumlayamam. Dini açıdan da yorumlayamam çünkü o benim haddimi aşar” şeklinde yanıtladı. Yeniden defin işleminin devlet töreni ile yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, “Evet öyle tahmin ediyorum” dedi.


  Görüş Bildir