Papa İstanbul'da ayin yönetti

papa

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Saint Esprit Kilisesi'ndeki ayini yönetti.

Papa Franciscus, Sultanahmet Camisi ve Ayasofya Müzesi ziyaretinin ardından Harbiye'deki Vatikan Temsilciliği'ne gitti. Burada yaklaşık 3 saat kalan Papa Franciscus, daha sonra Saint Esprit Kilisesi'ne geçti.

BARTHOLOMEOS PAPA'YI KUTSADI

Patrikhane'nin kurucusu olan Aziz Andreas Yortusu'nun arefesinde düzenlenen ayinde birbirlerine sarıldı. Ev sahibi Patrik Bartholomeos, Papa'nın başına elini koyarak onu kutsadı ve ayrıca başını öptü. İki lider daha sonra birbirlerine sarıldı.

Papa İstanbul'da ayin yönetti

960 YILDAN SONRA BİRLEŞME MESAJI

1054 yılında birbirlerini aforoz ederek ayrılan Katolik ve Ortodoks dünyasının günümüzdeki liderleri çizdikleri tablo ile 960 yıl sonra tekrar birleşme yolunda önemli mesajlar verdi.

Kilisede saat 16.00'da başlayan ayinde Türkçe, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, İngilizce, Arapça ve Latince bölümlere yer verildi. Türkçe bölümde, şunlar okundu:

"Barış için çalışanlar ve mülteciler için: Her ülkede ve her düzeyde barış için somut eylemlerle barış için çalışan ve eğitimi teşvik eden kişilerin ve onlara eşlik eden, onları destekleyenlerin, büyük tehlikelerden kaçmak zorunda bırakılan mültecilerin güvenli bir yer bulabilmeleri ve ümitli bir gelecek için, Kutsal Ruh'un armağanları onları bereketlesin, dua edelim."

PAPA'NIN VAAZI

Ayini yöneten Papa Franciscus, vaazında diyalog ve birlik mesajı verdi.

"Kendi bireyciliğimiz ve yalnızca kendi dediğimizi doğru sanmacılığımızla farklılık yaratmaya çalıştığımız zaman bölünme yaratıyoruz" ifadesini kullanan Papa, "Kendi insani planlarımızla birlik yaratmaya çalıştığımız zaman da tektipçiliğe ve onaylamacılığa ulaşıyoruz" dedi.

Papa Franciscus, zenginliğin, çeşitliliğin ve farklılığın karşıtlık anlamına gelmediğini vurgulayarak, "Uyuşmazlıkları, bölünmeleri ve anlaşmazlıkları aşabilir, birliğin ve esenliğin inandırıcı işaretleri olabiliriz" diye konuştu.

Vaazının sonunda, hastalığı nedeniyle 2008'den bu yana görevini icra edemeyen Ermeni Kilisesi Patriği Mesrob Mutafyan için dua ettiğini belirten Papa Franciscus, Mutafyan'ı sevgiyle andığını dile getirdi.

Papa Franciscus, ayrıca Fener Rum Patriği Bartholomeos'u, Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul Metropoliti Yusuf Çetin'i, Süryani Katolik Cemaati Lideri Yusuf Sağ'ı, Ermeni Patrikvekili Aram Ateşyan'ı ve Protestan cemaatlerin temsilcilerini içtenlikle selamladığını söyledi.