Pervari şehidinin oğlu: Hani ağlamak yoktu

Pervari şehidinin oğlu: Hani ağlamak yoktu

Türkiye dün Siirt'in Pervari İlçesi'nde şehit düşen 17 askere ağladı. Dadaşlar'ı uğurladı. Dünkü cenazelerde yürek yakan sözler 32 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Mesut Şeker'in oğlunun ağzından döküldü. Ağlayan halasına "Hani ağlamak yoktu" diyen 7 yaşındaki Mevlüt Kaan, sonunda gözyaşlarına hakim olamadı. Babasıyla son kez kucaklaşan Mevlüt'ün bu karesi canları yaktı.

Pervari şehidinin oğlu: Hani ağlamak yoktu

Pervari şehidinin oğlu: Hani ağlamak yoktu

"HANİ AĞLAMAK YOKTU"

Siirt'in Pervari İlçesi'nde düşen askeri helikopterde şehit olan 17 askerden 32 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Mesut Şeker'in cenazesi memleketi Konya'nın Akşehir İlçesi'ne bağlı Reis Beldesi'nde, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de katılımıyla yaklaşık 5 bin kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin 7 yaşındaki oğlu Mevlüt Kaan, gözyaşlarına hakim olamayan halası Hatice Şeker'i, "Hani ağlamak yoktu. Niye ağlıyorsun?"diyerek uyarması yürekleri dağladı.

"BABAM CENNETE GİTTİ"

Defin işlemi sırasında babasın mezarına avucuyla toprak atan Mevlüt Kaan, "Babamı öldü sanmıştım. Ama babam cennete gitti" dedi. Ankara'dan geçici görevle Siirt'e giden ve orada operasyona giderken içinde bulunduğu Sikorsky S-70 tipi helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 10 yıllık Uzman Çavuş Mesut Şeker'in, Türk Bayrağı'na sarılı cenazesi Akşehir Devlet Hastanesi'nden alındıktan sonra Reis Beldesi'nde oturan annesi Ayşe Konuk'un evine getirildi.

"OPERASYONA GİDERKEN ÖPÜP UĞURLAMIŞTIM"

Bu sırada ağabeyinin cenazesinin gelmesini bekleyen ve Ankara'da ağabeyiyle birlikte yaşayıp yeğenlerine bakan Hatice Şeker, "Ağabeyim ile birlikte kalıyorum. Ağabeyim eşinden boşandığı için çocuklara ben bakıyordum. Operasyona gitmeden 4 gün önce, sarılıp, öpüp uğurlamıştım. Sağ gönderdik, Türk bayrağına sarılı halde böyle karşıladım. Vatan sağ olsun" diyerek gözyaşlarına hakim olamadı.

ŞEHİT OĞLUNUN SÖZLERİ YÜREKLERİ DAĞLADI

Annesi ile babası boşandığı için 9 yaşındaki ablası Merve ile birlikte babasıyla yaşayan Mevlüt Kaan Şeker, halasının ağladığını görünce, "Hani ağlamak yoktu. Niye ağlıyorsun?" deyince yürekleri dağladı.

2 yaşında iken babası Mevlüt Şeker'in ölümünün ardından annesi Ayşe Konuk ve babaannesi Fadime Şeker'in yanında büyüyen şehit Mesut Şeker'in cenazesi önce annesinin evine getirilerek helallik alındı. Bu sırada ailesi ve yakınları gözyaşlarına hakim olamadı.

BABASINI EL SALLAYARAK UĞURLADI

Helallik alınmasının ardından şehit Şeker'in cenazesi babaannesi Fadime Şeker'in evine götürülmek istendiği sırada yakınlarının kucağında bulunan Mevlüt Kaan Şeker, babasını, el sallayarak uğurladı. Şehit Şeker'in cenazesi babaannesinin evinde helallik alındıktan sonrada dini ve askeri törenin yapılacağı Reis Beldesi Merkez Çarşı Camii önüne getirildi.

BAKAN ŞİMŞEK CENAZE TÖRENİNE KATILDI

Buradaki törene Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Garnizon ve 3'üncü Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Yılmaz Özkaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, şehidin ailesi, çocukları, boşandığı eşi Kezban İz ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Şehidin ailesi ve yakınları, naaşın başına gelip sarılıp, vedalaştı. Askerden yeni gelen amcasının oğlu Mevlüt Şeker de, tabutun başından hiç ayrılmadı. Cenaze namazının ardından şehidin Şeker'in cenazesi önce askerler tarafından sonrada halk tarafından omuzlara alınıp belde mezarlığına götürülerek son yolculuğuna uğurlandı.