Petrol
96.58
0.15%
Euro
18.3003
0.01%
Dolar
17.9407
-0.05%
Altın
1.031
0.02%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
429.317
2.76%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  Peşmegeler PKK'nın kaçış yolunu kapattı

  PKK'lıların sınırdaki geçiş noktalarında peşmergeler de teyakkuzda.
  • 22.10.2011 - 13:40
  Peşmegeler PKK'nın kaçış yolunu kapattı

  Peşmegeler PKK nın kaçış yolunu kapattı #1

  Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde 24 askerin şehit olduğu saldırının ardından PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirmek için yurtiçi ve Irak topraklarında başlatılan hava destekli operasyonlar sürüyor.

  PEŞMERGELER GEÇİŞLERİ İZLİYOR

  Sınır ötesinde belirlenen noktalara uçarbirlik harekatıyla özel eğitimli birlikler indirilirken, savaş uçakları ve topçu birlikleri de hedefleri vuruyor. Bölgesel Kürt Yönetimi'ne bağlı peşmergeler de Zap Vadisi'nin karşısındaki tepelerde güvenlik önlemi alarak, 24 saat nöbet tutuyor. Peşmergelerin Zap Vadisi'nin karşısındaki tepelerde PKK'lıların geçiş noktalarında konuşlanarak, sınır kesimindeki gelişmeleri izlediği belirtildi.

  TİMLER BÖLGEDE NEFES ALDIRMIYOR

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, teröristlerin Çukurca saldırısının ardından PKK'lıları etkisiz hale getirmek için yurtiçi ve Kuzey Irak'ta düzenlediği hava destekli operasyonlar devam ediyor. Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nin karşısında bulunan ve PKK'nın Kandil'den sonra en büyük kampı olan Zap Vadisi bölgesindeki operasyonlarda, uçarbirlik harekatıyla stratejik noktalara helikopterlerle özel eğitimli timler indiriliyor. Timlerin indirilmesinden önce de teröristlerin bulunabileceği alanlar, yoğun topçu ateşi altına alınıyor.

  Savaş uçakları da Kuzey Irak'ta belirlenen PKK hedeflerin vuruyor.

  Kuzey Irak sınır kesiminde düzenlenen kara harekatı bir çok bölgede nokta hedeflere düzenlenen operasyonlarla devam ediyor. Seçme özel birliklerden oluşturulan timler Çukurca bölgesinde engebeli dağlardan geçen sınırın hem Türkiye hem Irak tarafında terör yuvalarını dağıtmak için operasyon yapıyor.

  Sınırın sıfır noktasında bulunan ve Zap Vadisi'ne bakan karakollarda bulunan Mehmetçik de 24 saat elde silah kuş uçurtmadan görev yapıyor.

  PEŞMERGELER TEYAKKUZDA

  Sınırın sıfır noktasında özel birliklerin operasyonları sürerken, Bölgesel Kürt Yönetimine bağlı ve bölgenin coğrafi yapısını iyi bilen özel eğitimli peşmergeler de, bir çok bölgede güvenlik önlemi aldı. Dağların doruklarında kayalıklar arasında kurdukları pusularda nöbet bekleyen peşmerge güçleri, sınır kesiminde yaşanan gelişmeleri uzaktan izliyor.

  Bölgesel Kürt Yönetimi askerlerinin yanı sıra, Irak merkezi hükümetine bağlı sınır muhafızları da konuşlandıkları bölgenin stratejik noktalarında gelişmeleri takip ediyor.

  Daha önce Haftanin, Sinaht ve Zap vadilerinde, zaman zaman karayollarında bile hareket halinde görülebilen PKK'lı teröristlerde panik başladı. Bazı grupların yoğun bombardıman nedeniyle iç kesimlere kaçmaya başladığı, sınıra kesiminde grupların da yerleşik konumdaki bir çok yerleri boşaltıp derin vadilere çekildikleri ileri sürüldü.

  PİKNİK YAPANLARA DİKKAT EDİLDİ

  Operasyonlarda uçaklar ve topçu birlikleri Haftanin, Nazdur ve devamındaki Zap Vadisi'nde, Irak'ta cuma gününün tatil olması ve sivillerin söz konusu alanlarda piknik yapabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak dün bombardımana ara verdi. Sınırına yakın bulunan ve terör örgütünün irili ufaklı kamplarının bulunduğu Haftanin ile Zap vadilerindeki su kenarlarına piknik yapmaya giden bazı Iraklılar sabahın erken saatlerinde top sesleri gelmesine rağmen, günün aydınlanmasıyla birlikte atışların durduğunu dile getirdi.

  Sınır kesimindeki köylerde yaşayan Iraklılar, "Hemen her gün bu bölge bombalanıyor. Ancak, bugün tatil günü olduğu için sanırız bombardımana ara verildi. Çünkü Zaho, Batufa, Derkar kesimlerinden aileler buralara piknik yapmaya geliyor ve bombardımanda sivil can kaybı olabilir. Sanırız Türkiye bunu düşünerek bugünlük top atışlarına ara verdi" dedi.

  TEKERLEKLİ SANDALYEDEN GELİŞMELERİ İZLEDİ

  Hakkari'nin Çukurca İlçesi karşısındaki PKK'nın kamplarının bulunduğu Zap Vadisi'nin karşısında yoğunlaşan kara operasyonlarıyla ilgili gelişmeler sınır kesiminde yaşayan Iraklılar da takip ediyor.

  Çukurca'nın karşısındaki sınır kesiminde bulunan Kanimasi dağlarına bakan derin vadilerle kaplı bir yolun kenarında tekerlekli sandalyesinde oturan 15 yaşındaki bedensel engelli Kuzey Iraklı Rızgar Kawa, büyük bir dikkatle sınır boyundaki gelişmeleri izledi. Zaman zaman sınır kesiminden top seslerinin geldiğini belirten Rızgar Kawa, "Bu yol çok tehlikeli. Bulunduğum yerin aşağısı uçurum ama buradan gelişmeleri izlemek bana büyük bir keyif veriyor" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir