Petrol
87.36
-0.78%
Euro
18.1851
0.92%
Dolar
18.4896
-0.15%
Altın
986.89
-0.06%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
362.565
-1.16%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Peşmergeye TSK değil MİT yardım edecek

  Türkiye topraklarından Kobani'ye geçiş için izin verilen peşmergelere yardım edileceği açıklanmıştı. Yardımı TSK'nın değil MİT'in yapacağı öğrenildi.
  • 21.10.2014 - 09:27
  Peşmergeye TSK değil MİT yardım edecek

  mit

  Kobani’de IŞİD’e karşı savaşan PYD’lilere silah desteği anlamında birkaç gündür baş döndürücü bir trafik yaşandı. ABD, Kobani’deki Kürtlere havadan Iraklı Kürtlerden temin edilen silahları attığını açıkladı. Türkiye ise topraklarından Iraklı Peşmergenin Kobani’ye geçmesine izin verdi.

  ''KOBANİ'YE GEÇİŞLERİ İÇİN YARDIMCI OLUYORUZ'' AÇIKLAMASI YAPILMIŞTI

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun “Peşmerge’nin Kobani’ye geçmesi için yardımcı oluyoruz” sözlerinin ardından gözler Genelkurmay Başkanlığı'na çevrildi ve Peşmergelerin geçişinde Genelkurmay Başkanlığı mı yoksa Milli İstihbarat Teşkilatı mı yardımcı olacak sorusu akıllara geldi.

  GENELKURMAY DIŞİŞLERİ'Nİ İŞARET ETTİ

  Genelkurmay Başkanlığı ise bu konudaki sorular üzerine Dışişleri Bakanlığı'nı işaret etti. Genelkurmay Başkanlığı Basın Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü Hürriyet'e yaptığı açıklamasında, "Bu konunun muhatabı biz değiliz. Açıklama Dışişleri Bakanlığı tarafından yapıldığı için konuya ilişkin soruların Dışişleri Bakanlığı'na sorulması gerekir" dedi.

  OPERASYONU MİT YÜRÜTTÜ

  Türkiye, ABD’nin teklifini kabul edince Iraklı Kürtler ile Suriyeli Kürtlerin anlaşması beklenmişti. Pazar akşamı anlaşma sağlandığı bildirilince, Dışişleri Bakanlığı ve MİT durumu hükümete bildirdi ve onay talep etti. Hükümet onayının ardından da Pazar’ı Pazartesi’ne bağlayan gece yarısından itibaren düğmeye basıldı. Operasyonu Türkiye’den MİT yürüttü.


  Görüş Bildir